Autobusy Albánie nádraží v Tiraně
Albánie,  Cestování

Autobusy v Albánii: jízdní řády, umístění zastávek a ceny

Autobusy v Albánii jsou levné a dostanou vás téměř všude. Bohužel ale neexistuje žádný online vyhledávač spojů, a jen málokdy najdete někde vyvěšený jízdní řád. O hledání té správné zastávky ani nemluvě.

Proto jsem se rozhodla (snad) přehledně sepsat všechny informace načerpané během tříměsíčního pobytu na jaře/létě 2021. I v dalších letech se můžete spolehnout na umístění stanic a více méně na časy frekventovaných linek. V malých městech a vesnicích s odjezdy jen párkrát denně se vždy raději poptejte na svém ubytování. 

Další rady k hromadné i osobní dopravě v Albánii najdete ve článku Doprava po Albánii: autobus nebo auto?

Poslední kontrola s dostupnými zdroji provedena v lednu 2023.

Autobusové stanice v Tiraně

Než se dostaneme ke konkrétním tipům na nejpopulárnější spoje, pojďme si vysvětlit, jak fungují autobusová nádraží v hlavním městě, protože je dost možná budete potřebovat hned na začátku své cesty. Proč by nám to totiž ulehčovali a zřídili jen jedno.

Severo-jižní terminál

Na google mapách najdete jako Regional Bus Terminal – North and South Albania, albánsky Terminali i Autobusave të Veriut dhe Jugut. Leží na křižovatce velkých ulic Rruga 29 Nëntori a Rruga Kastriotet.

Z centra a naopak se určitě dostanete linkou L5B Institute – Qender (40 lek), kterou máme několikrát vyzkoušenou. Cesta trvá asi půl hodiny, ale hodně závisí na hustotě dopravy. Zastávka v centru je na Rruga e Barrikadave před Big Marketem (naproti parčíku za Operou). Podobnou trasu by měla mít i linka označená Kamez.

Mimo Elbasan a měst u severomakedonských hranic zde najdete všechny autobusy, které budete potřebovat. Například Shkodër, Berat, Vlorë, Sarandë, …

Autobusy Albánie - Severo-jižní terminál sever
Severo-jižní terminál: rozpis směr sever
Autobusy Albánie - Severo-jižní terminál - jih
Severo-jižní terminál: rozpis směr Drač a jih

*obrázky jdou zvětšit po kliknutí a uložit pro vlastní potřebu. Nenahrávejte je prosím na jiné weby, článek můžete sdílet celý

Jihovýchodní terminál

Southeastern Albania Regional Bus Terminal nebo také Terminali i Autobuzëve Juglindje se nachází na opačné straně města u Ekonomické fakulty na rohu Rruga Arben Broci a Rruga Gramoz Pashko.

Sama jsem nevyzkoušela, ale vzít by vás tam měly městské autobusy označené TEG/SAUK. Opět 40 lek u průvodčího, a jelikož je to jen 2,2 km od centra, dá se dojít i pěšky.

Odtud vyjíždějí autobusy směr Elbasan, Pogradec, Korçë a méně známé destinace Cërrik, Gramsh, Ersekë, Librazhd, Belsh, Përrenjas, Leskovnik a Bilisht.

Autobusy Albánie - Jihozápadní terminál - jízdní řád
Jízdní řád na Jihozápadním terminálu
Autobusy Albánie - Mezinárodní terminál - jízdní řád
Jízdní řád na Mezinárodním terminálu
Mezinárodní terminál

Tirana International Bus Terminal/Stacioni Qendror i Linjave Nderkombetare na Rruga Ali Kolonja u Pallati i Sportit (tak se jmenuje i nejbližší stanice městské dopravy, opět na lince Institut nebo Kamez). Od centra je 2,2 km, takže se dá i pěšky.

Tady hledejte autobusy do Řecka, Itálie, Černé Hory, Kosova, Bulharska, Německa, Severní Makedonie a Turecka. Odjíždí odsud i Flixbus, který si můžete rezervovat online.

Mezinárodní terminál je jako jediný vybavený veřejnou toaletou, občerstvením a pobočkami cestovních kanceláří prodávajících lístky.

Populární spoje

Tirana

Letiště Tirana – Tirana Centrum

Společnost LU-NA, zastávka přímo naproti východu z letiště označená cedulkou, v centru staví v parčíku za Operou. Cena 400 lek (dříve brali i eura, ale teď to bude určitě víc, než původní 2€). Doba jízdy asi 30 min.

Časy z letiště: každou hodinu od 7:00 do 02:00 (trochu se čeká na zaplnění dodávky, takže přibližně)

Časy z centra na letiště: každou hodinu od 6:00 do 24:00 h.

Tirana Centrum (Qendër) – Muzeum BunkArt1/lanovka Dajti Express

Zastávka v parčíku za Operou, linka L11 Porcelan, buď vystoupit už na konečné a dojít 1,2 km pěšky nebo chvíli počkat až bude pokračovat přímo na zastávku BunkArt1/Teleferiku. Cena 40 lek. Doba jízdy závisí na provozu a délce pauzy, ale asi 20 min. Obzvlášť ve všední dny jezdí každou chvíli.

Zastávky v Tiraně lze sledovat pomocí Maps.me a Mapy.cz (narozdíl od Google Maps jich mají dost pojmenovaných)

Sever
Tirana–Shkodër

Ze Severo-jižního terminálu. Cena 300 lek. Doba jízdy asi 2 h podle provozu. Zastávka ve Shkodër je na Bulevardi Bujar Bishanaku u kruhového objezdu s fontánou naproti divadlu.

Časy: 7:00, 8:00 , 9:00, 10:00, 11:00, 11:45, 12:30, 13:15, 14:00, 14:45, 15:30, 16:00, 17:00

Zpět: Každou chvilku, čeká se na naplnění.

Tirana–Krujë

Ze Severo-jižního terminálu. Cena 150 lek. Doba jízdy asi 1 h. Zastávka při cestě tam u samoobsluhy na ulici Gjergj Kastrioti Skënderbeu, zpět naproti Grand Hotelu na ulici Donika Kastrioti.

Časy: Každou celou hodinu od 7:00 do 18:00, výjimkou je 13:30.

Zpět: Asi taky každou hodinu, ale nemám vyzkoušeno.

Krujë – Fushë–Krujë

Naproti Grand Hotelu na ulici Donika Kastrioti. Do Fushë–Krujë musíte, pokud se chcete dostat z Krujë do Shkodër bez návratu do Tirany. Cena 100 lek. Doba jízdy asi 20 min. Zastávka ve Fushë–Krujë je u kruhového objezdu na Rruga e Durrësit. Odtud se dá chytit i autobus do Tirany.

Časy: Každou chvilku.

Fushë–Krujë – Shkodër

Pokud dorazíte do Fushë–Krujë autobusem z Krujë, tak musíte rovně dojít pod most/nadjezd silnice SH1/E762 kde jasně uvidíte cestičku, kudy lidé lezou nahoru na tuto vozovku. Na autobus pak čekejte bezpečně u krajnice před Nirvana Resort and Spa a mávněte na něj. Pozor, měl by to být spíš velký autobus, ne stará malá dodávka, co se tváří jako furgon. Cena max. 300 lek. Doba jízdy necelé 2 h.

Časy: Není zde oficiální zastávka, ale podle odjezdu z Tirany, by tam měl být přibližně v 7:30, 8:30 a pak každých 30 min. Poslední cca 18:30.

Shkodër–Shirokë

Společná zastávka pro Shirokë a Zogaj se nachází na Rruga Teuta naproti Rozafa Hotel. Cena 40 lek. Doba jízdy asi 15 min.

Časy: 12:00, 14:30 (?) Zpět se raději zeptejte řidiče, my jsme se prošli pěšky. Trasa je taky ideální pro výlet na kole.

Shkodër–Theth

Nejlépe si domluvit na ubytování a vyzvednou vás přímo před dveřmi. V okolí kruhového objezdu s fontánou u divadla potkáte řidiče, kteří také nabízejí odvoz. Cena 10 euro. Doba jízdy asi 2 h.

Zpět opět domluvit na ubytování nebo v informačním centru.

Shkodër–Valbonë

Lze dojet autobusem, což trvá skoro 5 h, ale ideální je kombinace shuttle busu a trajektu po jezeře Koman. Dá se zamluvit na webu Komani Lake Ferry, ale za stejnou cenu vám to zajistí i většina hotelů či hostelů, a ještě vás posadí přímo na autobus. Ze Shkodër se vyjíždí přibližně v 6:30 přičemž ve Valbonë zastaví u vašeho ubytování kolem 12:30. Cena 2200 lek/19 euro.

Riviéra
Tirana–Durrës

Ze Severo–jižního terminálu. Cena 150 lek. Doba jízdy v závislosti na provozu, ale asi 30 minut. Dorazíte na hlavní autobusovou stanici vedle vlakového nádraží v centru Durrës (Google Maps: Bus Terminal, Maps.me Stacioni I Autobuzave).

Časy: Tam i zpět každých 20 minut mezi 6:00 a 21:15

Durrës: Centrum–Pláž–Nákupní centrum Rotondo

Tento městský autobus využijete na dopravu z historického centra Durrës na pláž a dále na autobusovou stanici Vlorë/Sarandë. Plošná cena 40 lek. Jezdí každou chvíli se spoustou zastávek podél Rruga Pavarësia.

Tirana–Vlorë

Ze Severo-jižního terminálu. Cena 500 lek. Doba jízdy asi 3 h. Autobusová „stanice“ ve Vlorë je u Informačního centra/Independence Monument.

Časy: Každou půlhodinu mezi 5:00 a 17:30, stejně tak zpáteční.

Tirana–Himarë

Ze Severo-jižního terminálu. Cena 1000 lek. Doba jízdy asi 5 h 30 min. Zastávka v Himarë je na hlavní silnici SH8 naproti Big Market (křižovatka s Rruga 25 Marsi).

Časy: 6:15, 13:00.

Zpět: 5:00, 11:00, 18:00 nebo do Vlorë 12:00 a odtud jezdí do Tirany každou chvíli.

Tirana–Sarandë

Ze Severo-jižního terminálu. Cena 1500 – 1700 lek. Doba jízdy asi 5 h. Autobusová „stanice“ v Sarandë je podél ulice Rruga Flamurit mezi křižovatkou s Rruga Lefter Talo a Friendship Park (Parku Miqësia).

Časy: 5:30, 7:30, 8:30, 9:45, 12:00/12:30, 14:15, 16:00, 22:00 (jen v létě). Údajně i 10:30 přes Delvinë.

Zpět: 5:00, 6:30, 8:30, 9:30, 10:45, 14:00

Vlorë–Durrës (Drač)

Zastávka u parku s Independence Monument. Cena 500 lek. Doba jízdy asi 1 h 20 min. V Durrës autobusy z/do Vlorë a Sarandë NESTAVÍ na hlavním autobusovém nádraží v centru, ale u kruhového objezdu kde se odbočuje směr Tirana kousek od obchodního domu Rotondo. Vyznačeno na všech mapách (na Google Maps jako Stacioni i Autobuzave Plepa).

Časy: Tam i zpět zhruba každých 30 min. asi od 5:00/5:30.

Vlorë–Dhërmi

Ve Vlorë odjíždí od parku s Independence Monument. Cena 400 lek. Doba jízdy asi 1 h 30 min. Zastaví vám na hlavní silnici naproti odbočce Rruga Megali Hora. 

Časy: 11:30 (jede až do Sarandë), jinak by měl jet ještě asi jeden další směr Himarë, ale  budete se muset ve Vlorë zeptat, není tam totiž žádný rozpis. Pozor na autobusy do Sarandë, některé jedou vnitrozemím.

Zpět: Raději se zeptejte místních, ale máme ověřeno mezi 7:30 a 8:00 (jede až do Tirany), a pak zhruba mezi 12:30 a 13:30 (v 11:30 vyjíždí ze Sarandë).

Vlorë–Himarë

Zastávka u parku s Independence Monument. Cena asi 400 lek (spíš víc). Doba jízdy přibližně 2 h 30 min. V Himarë staví u Big Market.

Časy: 11:30 (tuto informaci mám od Lussy, na Instagramu jako @lussy_nka1, moc díky za takovou spolupráci! Přesně tak jsem doufala, že bude tento post fungovat.)

Zpět: 12:00, 13:00

Vlorë–Sarandë

Od parku s Independence Monument. Cena 700/800 lek. Doba jízdy vnitrozemím asi 3 h, po pobřeží asi 4 h, ale krásné výhledy. Dorazí na Rruga Flamurit u Friendship Park.

Časy: 11:30 (již zmiňovaný autobus, který na požádání zastaví i v Dhërmi a Himarë)

Zpět: 8:00/8:30 vnitrozemím, 11:30

Sarandë–Ksamil–Butrint

Místní autobus s několika vyznačenými zastávkami: Na kruhovém objezdu u Eli‘s Seafront Boutique Apartment, SOS Bar v centru Sarandë, Hotel Butrinti, Hotel OASI, Supermarket Planet, Kanal i Çukes, Ksamil, Butrint.

Plošná cena je 100 lek. Doba jízdy asi půl hodiny do Ksamil a 40 min do Butrintu.

Časy: Každou hodinu od 5:30 do 21:30 v obou směrech, ale raději počítejte s 18:30, je to sezónní.

Odjezd z kruhového objezdu :30, další zastávky postupně :35 (centrum), :40, :45, :47, :50, :00 (Ksamil), :10

Zpět z Butrintu: :30, další zastávky pak :40, :50, :53, :55, :00, :05 (centrum), :10

Sarandë–Himarë

Z vyznačené zastávky Trans Dea před fast foodem na Rruga Flamurit. Cena 500 lek. Doba jízdy asi 1 h 20 min. V Himarë je hlavní zastávka před Big Marketem u pláže, ale můžete si poprosit o přibrždění u vašeho hotelu, nám zajeli až k odbočce na Himara Hostel.

Časy: 10:30, 13:00

Zpět: 08:30, 16:00

Himarë – Porto Palermo

Musíte odchytit autobus směr Sarandë podle instrukcí výše, ale buďte na zastávce předem, protože občas vyjíždí dříve. Cena 100 lek. Doba jízdy asi 15 minut. Na požádání vám zastaví přímo u ostrůvku s hradem.

Časy: 11:30, 14:00

Zpět: Autobus kolem 14:00, ale je to hezké i pěšky.

Himarë–Dhërmi

Na zastávce před Big Marketem u pláže nastoupit do autobusu směr Vlorë. Cena 200 lek. Doba jízdy asi 30 minut. V Dhërmi většinou staví u posvátného pramenu v zatáčce před kostelem sv. Harallambi, ale hlavní zastávka je Dhërmi–Drymades u odbočky na Rruga Megali Hora, takže dolů k vodě buď pěšky nebo taxíkem.

Časy: 12:00, 13:00

Zpět: Budete se muset zeptat místních, Dhërmi bohužel nemá žádný rozpis a tenhle spoj pojede jen tak dvakrát denně. Jeden vyjíždí z Vlorë v 11:30, takže by měl projíždět Dhërmi někdy po 13:00.

Autobusy Albánie - Sarande-Ksamil-Butrint
Autobus Saranda - Ksamil - Butrint
Autobusy Albánie - Butrint-Ksamil-Saranda
Autobus Butrint - Ksamil - Saranda
Vnitrozemí/Historická města

Rozpis autobusů Trans Dea ze Sarande, autobusy do Tirany jedou podle rozpisu výše

Vlorë–Fier

Od Informačního centra/Independence Monument. Cena 250 lek. Doba jízdy asi 40 min. Zastávka ve Fier je u kruhového objezdu na silnici SH4/8 u nákupního centra Qendra Gold nedaleko stadionu.

Časy: Ve Vlorë není moc řád, do Fier však jezdí asi každou půlhodinu. Čeká na naplnění.

Zpět také často a ze stejného kruhového objezdu. Samozřejmě ale ve správném směru jízdy na Vlorë.

Fier–Apollonia

Musíte místním autobusem do vesnice Pojan, který odjíždí z ulice Brigada IX Sulmuese před Gjimnazi Janaq Kilica (roh s Rruga Leon Rei). Cena 50 lek. Doba jízdy asi 20 min a potom 1,3 km pěšky. Konečná zastávka v Pojan je vyznačená na Maps.me.

Časy: 7:30, 8:30, 11:15, 12:30, 14:00, 15:30, 16:45

Zpět 7:00, 8:00, 9:00, 11:45, 13:00, 14:30, 16:00

Fier–Berat

Zastávka u kruhového objezdu silnice SH4 a Rruga Naftëtarët naproti Kisha Katolike (Katolický kostel), vyznačená na Maps.me. Cena 250 lek. Doba jízdy asi 1 h. Všechny meziměstské autobusy vás v Beratu vyhodí na autobusovém terminálu na Rruga Antipatrea u hotelu Friends, což je zhruba 3,4 km od historického centra.

Časy: Velmi často, čeká se na naplnění. Stejně tak zpět.

Berat–Terminal – Berat–Historické centrum

Městský autobus. Zastávka je hned naproti východu z Terminalu, musíte přejít silnici, abyste stáli ve správném směru. Cena 30 lek. Doba jízdy asi 7 min.

Časy: Každou chvíli, zpět z centra na Terminal začíná jezdit před sedmou.

Berat–Tirana

Z Berat–Terminal. Cena 400 lek. Doba jízdy 2 h. Dorazíte na Severo–jižní terminál v Tiraně. 

Časy: Začíná ve 4:30 a pak jede každou půlhodinu až do 11:30. Poté 12:30, 13:10, 13:50, 14:30, 15:10, 15:50, 16:30

Zpět: 5:40, 6:30, 7:15, 7:45, 8:15, 8:50, 9:20, 9:50, 10:20, 11:00, pak každou půlhodinu až do 17:30

Berat–Vlorë

Z Berat–Terminal. Cena 400 lek. Doba jízdy 2 h. Ve Vlorë končí u parku s Independence Monument. 

Časy: 6:00, 7:30, 8:30, 9:20, 10:00, 13:00
Zpět: Ve Vlorë se musíte ptát, není tam rozpis, ale dopoledne pojede taky zhruba každou hodinu. Čeká se na naplnění autobusu. Můžete to zkusit i přes Fier, jen ve Fier musíte přejít k jinému kruhovému objezdu podle instrukcí výše.  

Berat–Sarandë (zastavuje v Gjirokastër) 

Z Berat–Terminal. Cena 1200 lek (900 Gjirokastër). Doba jízdy asi 3 h 30 min. V Sarandë je zastávka na Rruga Flamurit nedaleko Friendship Park (Gjirokastër na Rruga 18 Shtatori u Bar Cafe Station).

Časy: 8:00 a 14:00

Zpět: 8:00, 10:15, 14:30

Gjirokastër–Sarandë

Zastávka je u kruhového objezdu SH4 a Rruga 18 Shtatori u Bar Cafe Station. Cena 300 lek. Doba jízdy asi 1 h. Dorazíte na Rruga Flamurit u Friendship Park.

Časy: 7:00, 8:00, 9:00, 10:00, 12:00, jinak můžete skočit do čehokoliv, co jede správným směrem, ale raději to nenechávejte na pozdní odpoledne.

Zpět: 6:00, 8:00, 10:15, 11:00, 11:30, 12:00, 12:30, 13:30, 14:30, 15:00

Nastoupit můžete do jakéhokoliv autobusu směr Tirana, Berat, Fier, Elbasan a Lushnje. Jen pozor, některé spoje do Tirany se dají rezervovat předem a možná vás nebudou chtít vzít.

Gjirokastër/Sarandë – Blue Eye

Blue Eye je zhruba na půli cesty mezi Sarandë a Gjirokastër, trochu blíže k Sarandë, tudíž můžete v obou směrech využít stejné možnosti jako jsem popisovala výše. Cena ze Sarandë 100 lek, z Gjirokastër 200 lek. Doba jízdy 30–45 min. Poté 1,9 km pěšky podle značek (u prvního rozcestí zahnout vlevo k budce se závorami).

Mezinárodní
Shkodër–Podgorica

Zastávka na Rruga Teuta před Rozafa Hotel. Cena 10 euro + 1 euro/větší zavazadlo, dá se platit přímo u řidiče nebo přes busticket4.me. Doba jízdy kolem 2 h, ale odvíjí se od situace hranicích. Dorazíte na hlavní autobusové nádraží v Podgorici. 

Časy: záleží na sezóně, ale většinou 7:50, 10:00, 13:20, 19:50. Hledejte na busticket4.me

Za normálních okolností ze stejné zastávky jezdí i sezónní autobus do Ulcinj (9:00, 14:15, 16:00 a zpět 7:00, 12:30, 16:30).

Tirana-Ohrid

Z Mezinárodního autobusového nádraží. Cena 10 euro. Doba jízdy asi 3 h. Dorazíte na autobusovou stanici v Ohridu. Lístky a časy na flixbus.cz

Časy: 14:00

Zpět: 8:00

Závěr

Tohle jsou všechny trasy, které jsem při své návštěvě projela a mohu tak přesně říci odkud a za kolik to bylo. Prosím, nespoléhejte jen na mou zkušenost, protože v Albánii opravdu neexistuje žádný centrální systém a jednotliví dopravci či řidiči si určují vlastní časy. Často tak čekáte, než se dostatečně zaplní volná místa a občas něco nejede kvůli poruše.

Myslím, že pro orientaci se ale hodí vědět alespoň něco. Nám například do začátku pomohly stránky anitahendrieka.com slečny z Nového Zélandu, která žije v Sarandë a snaží se sledovat aktuální jízdní řády.

Troufám si říct, že fotky tabulí v Tiraně a Durrës odpovídají a dá se podle nich i plánovat. Na telefonu se můžete podívat i na jednotlivá nádraží na Google Maps a zkontrolovat, zda tam někdo nedal aktuálnější snímek.

Pokud jste se zrovna vrátili z Albánie a máte čerstvé informace, které bych sem mohla doplnit nebo něco opravit, určitě se ozvěte, vděku bude celá kopa! Napsat můžete komentář, e-mail na sarka@sharkadventurin.cz či použít formulář na stránce Kontakt.

Všechny články o Albánii najdete v sekci Destinace.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *