Albanske jidlo Kruja
Albánie,  Cestování,  Jídlo

Albánské jídlo: co musíte v Albánii ochutnat

Žebříčky nejlepších kuchyní světa Albánii naprosto opomíjejí, což je podle mě velká škoda! Vždyť se jedná o kombinaci několika z těch nejoblíbenějších – italské, řecké, turecké a balkánské. K tomu přidejme její vlastní specifika a voilà, máme recept na gurmánské nebe. A největší plus? Ceny stále zůstávají o dost přívětivější než u nás. Řízek a paštiku tedy nechte doma a vydejte se na nové gastro dobrodružství. Albánské jídlo vás jistě nezklame, jen ty názvy našinci nic neřeknou. Proto jsem sepsala průvodce, co pomůže s orientací v menu plném skvělých chutí, ale zvláštních jmen. 

Chtěli byste do Albánie, ovšem nevíte kam přesně? Mrkněte do Velkého průvodce Albánií: Co vidět a zažít v roce 2024.

Upozornění: V tomto článku se vyskytují affiliate odkazy. Pokud si přes ně něco pořídíte, vy neplatíte nic navíc, ale já budu mít šanci na malou provizi.  Děkuji za případnou podporu!

Albánská pohostinnost

Míra albánské štědrosti a srdečnosti mě upřímně šokovala. Země si v zahraničí pokazila reputaci vysokou kriminalitou, kterou způsobila složitá situace po pádu komunismu. Dnes však můžete, obzvlášť do turistických oblastí, vyrazit bez obav, a ještě se vám dostane opravdu přátelského přivítání.

Pohostinnost je v albánské identitě hluboce zakořeněná už od pradávna. Hostitelské povinnosti upravoval dokonce i tradiční zvykový zákoník „kanun“. Dosud lze zejména u starších lidí pozorovat, že jde doslova o otázku cti.

My Albánii navštívili na jaře 2021 jako jedni z prvních návštěvníků po světových lockdownech, a tak nás rozmazlovali na každém kroku. V restauracích nám běžně přinesli dezert nebo salát navíc, a majitelé ubytování nás zvali na tureckou kávu s domácí rakijí.

Albánské jídlo - trh

Suroviny albánské kuchyně

Albánská kuchyně se vyznačuje nejen svou různorodostí, ale také kvalitou surovin. Středomořské klima poskytuje ideální podmínky pro pěstování ovoce a zeleniny, které chutnají senzačně díky množství sluníčka a absenci chemikálií, jež si většina farmářů nemůže dovolit. Především v menších městech restaurace nakupují sezónní plodiny přímo od místních dodavatelů, protože to jinak nejde, ne aby mohli nastřelit cenu za bio kvalitu.

Výhodně si užijete kozí (mish dhie), jehněčí (mish qengji) maso a čerstvé sýry. Volný chov tady nabývá nového rozměru, stáda koziček a ovcí se potulují všude možně. Neodmyslitelnou součástí jídelníčku jsou mořské plody a ryby. Najdou se tu i unikáty –  vyhlášené mušle slávky z Butrintského jezera, kde se mísí mořská voda se sladkou, kapr (krapi) z jezera Skadar a na severomakedonských hranicích legendární ohridský pstruh (korani).

Shqipëria, jak se země nazývá v albánštině, se řadí mezi nejvýznamnější vývozce středomořského koření a bylin, takže se s nimi nešetří. Krom oregana, bazalky, rozmarýnu, tymiánu a bobkového listu využívají i šalvěj, mátu, šafrán či levanduli. Z mé zkušenosti si nemusíte dávat pozor na ostrá jídla, pepřem a čili se dochucuje s mírou, česnek s cibulí ovšem nechybí skoro nikdy.

Albánské jídlo

Dost úvodu, pojďme se vrhnout na konkrétní pokrmy. Ještě vás uklidním, že se v Albánii nemusíte obávat otravy jídlem o nic víc než doma.

Snídaně
albanske jidlo snidane

Pokud si rezervujete ubytování se snídaní, máte se na co těšit. Obvykle vám naservírují nadýchaný bílý chléb, čerstvou zeleninu, ovoce, alespoň jeden druh sýra, olivy, vejce a marmeládu třeba fíkovou.

Chleba (bukë) se konzumuje hodně a téměř ke každému jídlu dne. Jako se u nás vítávalo chlebem a solí, spojení „bukë, kripë e zemër“, tedy chléb, sůl a srdce, slibuje vřelé přijetí. Jelikož se na severu pěstuje množství kukuřice, narazíte i na kukuřičný chléb.

Další snídaňovou alternativu představují petulla, jednoduché smažené těsto ve formě malých koblížků, případně placiček. Konzumují se i na slano s fetou, častěji však s moučkovým cukrem, medem, anebo džemem.

Trahana – starodávný recept rozšířený od jižní Evropy po Blízký východ. Směs mouky a fermentovaného kozího/ovčího mléka se usuší, nadrolí a zahustí se s ní polévka. Využít se dá i jinak a zachovává se povětšinou v rurálních oblastech. Býval to výživný pomocník chudých, a tak nečekejte moc.

Rychlé občerstvení
shashlik

Západní řetězce rychlého občerstvení se do Albánie dlouho nedostaly z politických důvodů, a teď tu nikomu nechybí. Uchytilo se jen pár KFC a jediný Burger King, jelikož si vystačí se svým levnějším a kvalitnějším fast foodem – sufllaqe.

Sufllaqe/Gyro
souflaqe
sufllaqe
pita
tost

Znáte-li suvlaki z Řecka, nenachytejte se. Zatímco tam dostanete maso na špízu, zde souvlaki = gyros/kebab, prostě maso navrstvené na vertikální tyči. Volíte mezi kuřecím a vepřovým, někdy i klobáskou (suxhuk). Klasicky maso v pitě s hranolkami, salátem, rajčetem, tzatziki a mixem hořčice, majolka, kečup.

Ve stejných občerstveních mívají další věci – hamburgery, zapékané sendviče, hot dogy, saláty a celou škálu mas na grilu (zgara). Špízy (shish kebab), kuře (pulë), qofte, vepřové plátky (bërxollë gici), atd.

Byrek
byrek
byrek 2

Perfektní svačina na výlety, pláž, eventuálně rychlý oběd – byrek/burek vám asi nebude cizí. Tenké tažené těsto filo rozličných tvarů s všemožnými příchutěmi se z Osmanské říše dostalo široko daleko. V Albánii  plněný například měkkým čerstvým sýrem, špenátem s vajíčkem, mletým masem s cibulí, pórkem, bramborami a na podzim třeba i dýní. Regionální varianta z Korçë s tenčím těstem se jmenuje lakror.

K byrku doporučuju dhalle! Mléčný nápoj podobný slanému podmáslí tak nějak neutralizuje mastnotu byrku a v létě krásně zchladí. Všechna pekařství/byrektore dhalle prodávají a záleží čistě na vás, zda ho použijete k namáčení či zapíjení.

Saláty a polévky
řecký salát
sallatë greke
himarský salát
sallatë himarë
Řecký salát (Sallatë Greke) a Vesnický salát (Sallatë Fshati)

Bez čerstvé zeleniny v Albánii ani den! Salát náleží ke každému masu a občas vám přistane na stole, aniž byste jej objednali. Vždy obsahuje pořádný kus fety, výborný olivový olej, rajčata, okurku a cibuli. Sem tam přihodí listový salát, jindy papriku. Levnější vesnický salát se příliš neliší, přijde do něj, co se zrovna nachomýtne.

Himarský salát (Sallatë Himarë)

Specialita pobřežního městečka Himarë, kterou jsme si zamilovali a děláme si ji i na cestách. Stačí pár ingrediencí: pomeranče, dobré olivy, jemná cibule, sůl, pepř, olivový olej. V jedné restauraci nám k tomu přidali i krouhané zelí, ale lepší bez něj.

Kuřecí, rybí a zeleninová polévka (Supë pulë, peshku, me perime)
kuřecí polévka
supë pulë
rybí polévka
supë peshku

Restaurace často poskytují polévku dne, což bude jedna z těchto. Místo čirého vývaru čekejte lehce hutnější konzistenci, zahušťují se totiž bramborem. Servírují se s kouskem citrónu pro ten pravý říz.

tarator
tarator
Tashqebab
tashqebab
Tarator

Letní studená polévka tarator připomíná řídké tzatziki. Přijde do ní jogurt, okurky, česnek, kopr, olivový olej, vlašské ořechy a voda. Náramně osvěžující, takže  oblíbená na Balkáně i Blízkém východě. Přestože tarator patří k nejznámějším albánským jídlům, natrefila jsem na něj až v Gjirokastër.

Paçe koke

Velmi tradiční pokrm hlavně v horách. Pro  nejednoho turistu výzva, protože se jedná o vývar ze skopové nebo kozí hlavy včetně očí, jazyka, mozku, … Podává se s rýží (pilaf) a kapkou vinného octa. Jelikož se horalové potřebují pořádně posilnit a rozehřát hned po ránu, dávají si ji k snídani.

Tashqebab

Milovníci hovězího guláše nebudou v Albánii strádat. Tashqebab, někde zvaný přímo goulash, má mnoho provedení, ovšem nikdy nám nepřišel ostrý (bohužel). Vychytávky typu čerstvá cibulka, křen a kyselá okurka se nevedou.

Supë pulë me vëze e limon
supë pulë me vëze e limon
jani me mish
jahni me mish
Polévka z vajec a citrónu (Supë pulë me vëze e limon)

Středověký recept Sefardských Židů, jejž  přijali za svý v Řecku (avgolemono), různě na Balkáně a Blízkém východě. V severní Albánii pod vlivem srbštiny zvaná Supa od jaja i limona. Zní možná zvláštně, ale její krémovost pohladí po duši.

Jani me fasule

Hustá polévka z bílých fazolí s rajčatovým protlakem a červenou paprikou. Potěší v chladnějším počasí.

Jahni me mish

Zkrátka a dobře – poctivej albánskej vývar. Zpravidla hovězí (viçi), výjimečně kuřecí (pulë ). Neptejte se mě, proč jednou jani, podruhý jahni, albánský pravopis mi je záhadou. Takhle to bývá na menu.

Hlavní jídla
tave dheu
tavë dheu
fergese
fërgesë jako předkrm
Tavë kosi

Titulem „národní jídlo Albánie“ se chlubí tavë kosi. Jehněčí maso s rýží zalité směsí jogurtu a vajec zapečené v hliněné misce „tavë“. Od té se odvíjí spousta dalších tradičních jídel např. tiranské tavë dheu (játra s fërgesë) a tavë qofte (masové koule s rajčatovou omáčkou) z Korçe.

Fërgesë

Představte si zeleninovou směs na lečo, akorát místo vajec měkký bílý sýr připomínající tvaroh. Jí se s chlebem jako předkrm i hlavní chod, teplý i studený. Prodávají ho také v supermarketu v zavařovačkách.

Patëllxhanë/Speca/Domate te mbushur (Plněný lilek/paprika/rajče)
plněná paprika
plněný lilek

Různé obdoby nadívané zeleniny nesmí chybět na žádném jídelním lístku. Plní se klasicky mletým masem, kořeněnou rýží s máslem (pilaf) či čerstvým sýrem gjizë. Poslední variaci s paprikou se říká přímo speca me gjizë.

shapkat a qifki
trojúhelníčky shapkatu, qifqi, laprak, qofte a byrek
flia
flia, fërgesë a speca te mbushur
Shapkat, qifqi a laprak

Ve městě Gjirokastër můžete zabít dvě mouchy jednou ranou a vyzkoušet místní speciality v rámci degustačního menu, které nabízí většina restaurací. Shapkat je pečené těsto z kukuřičné mouky se špenátem, fetou a koprem. Taková slaná buchtička, výtečná se salcë kosi. Qifqi, smažené rýžové kuličky ochucené mátou se zase zapíjejí dhalle nebo namáčejí do ajvaru.

Součástí ochutnávky budou jistě i vinné listy plněné rýží, někdy i s mletým masem, v Albánii zvané laprak.

Flia

Jestliže navštívíte sever země, naskytne se šance ochutnat venkovský pokrm albánsko– kosovského původu – flia (flija, fli). Každá palačinková vrstva se potře smetanou, načež se navrch přidá další. Výsledný „koláč“ se před jídlem polije máslem a smetanou, případně jogurtem. Slovo flia znamená „oběť“ a 18. března má svůj den, kdy se rodina sejde, připraví si ji a společně sní.

Qofte
qofte
qofte
qofte
tavë qofte
Qofte jsou jednoduše masové koule a s těmi se dá vymýšlet ledacos. Zmínila jsem je u rychlého občerstvení, tam se podávají se salátem anebo chlebem/pitou. Dále jsme vyzkoušeli kupříkladu qofte me salcë domatesh (v rajčatové omáčce) s rýží, qofte me kaçkaval/me djath (se sýrem uvnitř) a supë me qofte (světlá polévka s koulemi). Tajemství dokonalosti leží v sušené mátě a čerstvé petrželi.

Vegetariáni mohou qofte me kunguj s cuketou a fetou.

Stejně jako po celém Balkáně se mimo qofte běžně setkáte i s pljeskavicí a ćevapi.

cuketove qofte
qofte me kunguj se salcë kosi
Salcë kosi

Ke qofte, jiným grilovaným masům, zelenině i chlebu se podává univerzální dip ze salcë kosi. Hustý jogurt cezený přes plátno ochutí každý podle sebe. Někdy česnekem, jindy koprem, občas pouhou solí.

pastice
pastiçe
djathe me fure
djath në furrë
Pastiçe

Jednoduché těstoviny zapečené s fetou a vejcem, takové chudší špagety po uhlířsku. V Himarë měli pastiçe vyšperkovaný rajčatovou omáčkou, bešamelem a koprem, což byla teprve mňamka!

Djath në furrë

Albánci nejsou v regionu vyjímkou a také milují čerstvý sýr (djath i bardhë), pro nás feta.

V restauraci si ho můžete objednat jako předkrm s olivovým olejem a kořením (kdyby vám chyběl tvrdý sýr, hledejte pod pojmem kashkaval), nicméně já nejradši tuhle formu zapečený s olivovým olejem, rajčetem a paprikou.

Moussaka

Spojovaná spíš s Blízkým východem, ale i na celém Balkáně, včetně Albánie, se objevuje v kolonce tradiční. V Gjirokastëru, ovlivněném řeckou menšinou, vařili běžnou moussaku s vrstvami lilku prokládanými rajčaty, mletým masem a bešamelem. Albánští chlapi však dávají přednost bramborové s mletým vepřovým a vejcem. Prý říkají, že si nemohou vzít ženu, jež by neuměla takovou dokonalou moussaku připravit.

Mořské plody (Fruta deti)
slavky
butrintské slávky
makarona me fruta deti
Na pobřeží mořské plody a ryby vždy tvořily důležitou složku stravy. Máme tedy jedinečnou příležitost výhodně si užít čerstvé kalamáry (kallamar), krevetky (karkalec) a mušle (midhjet). Jak už jsem psala, mušle z jezera Butrint si nesmíte v Ksamilu nechat ujít, pořádají tam dokonce slávkový festival, vydat se můžete i na plavbu po jezeře s ochutnávkou.

Daleko víc než samotné grilované či fritované mořské potvůrky nám chutnaly v italském rizotu a především s těstovinami. Není nic lepšího než makarona me fruta deti!

perime ne zgare
kuřecí filet s houbovou omáčkou
fileto pulë me pana dhe kërpudha
Grilovaná zelenina (Perime ne zgare)

Tento předkrm/přílohu/teplý salát najdete všude. Skládá se ze sezónní zeleniny, kterou nedokážu dost vynachválit, s olivovým olejem, balsamicem a citrónem.

Bonus:
Kuřecí filet s krémovou houbovou omáčkou (Fileto pulë me pana dhe kërpudha)

Kuřecí filet s krémovou houbovou omáčkou nenáleží do tradiční kuchyně, přesto se vždycky objeví na seznamu jídel, co byste měli v Albánii vyzkoušet. K tomu ho mají v každičké restauraci, tak vás o něj neochudím. Prostě ekvivalent našeho kuřecího prsa s broskví a sýrem. Přílohou většinou úžasná máslová rýže a někde lze objednat i samotnou omáčku s chlebem. Inspirace pro houbařskou sezónu.

Chtěli byste se na dovolené naučit albánské jídlo vařit? Tady přidávám seznam lekcí vaření v různých destinacích od GetYourGuide a Viatoru.

Pokud si chcete jen užít různé ochutnávky, mrkněte SEM.

Dezerty
shandetlie
shendetlie
kapuni
kapuni

Z nějakého důvodu se na menu restaurací moc tradičních dezertů nenachází. Možná proto, že v okolí vždycky bude nějaká gelateria (zmrzka) nebo pastiçeri (cukrárna). Když už, tak mají baklavu, latinskoamerický dortík trileçe (tres leches), údajně populární kvůli telenovelám, a italskou panna cottu. Zahlédnete-li tedy zajímavější výběr, neváhejte.

Shëndetlie

Buchta z hromady medu, másla a vlašáků po upečení přelitá cukrovým sirupem. Vlhká a extrémně sladká. Jak je vidět, málem nepřežila do focení.

Baklava

Asi znáte z Turecka. Filo těsto a opět dávka medu a ořechů.

Kapuni

Rýžový puding se skořicí a rozinkami z města Krujë.

Ashure

Jeden z nejstarších dezertů na světě původem z Blízkého východu. Traduje se, že Noe takovou kaší ze zbylých zásob slavil, když spočinul na hoře Ararat. Vzhledově podobná kapuni, nýbrž z různých obilovin se sušeným ovocem a skořicí.

Nápoje

Pivo (birra)
pivo

Bez vychlazeného pivka se za horkého letního dne člověk neobejde. Naštěstí budete mít v Albánii řadu možností, z nichž jmenuji jen tři stěžejní.

Nejstarší pivovar v zemi, Birra Korça, byl založen v roce 1928 a drží se na třetí příčce v objemu výroby. Produkuje vícero druhů, z nichž se „Tradicionale Bjonde“ plzeňského typu stalo mým celostátním favoritem. Pivovar v Korçe lze navštívit asi jenom s organizovanou tour, nicméně v areálu, snadno dostupném z centra, provozují i restauraci. Výlet z Tirany zde. Průvodci přímo v Korçe tady.

Birra Tirana se chlubí největším výkonem a prodejem. Stojí za zkoušku, ale schválně mi dejte vědět, jestli vám chutná víc pilsner Korça či Tirana. Patří pod ni i amber lager Kuqalashe, před nímž vyloženě varuju, fuj. Základnu v Tiraně momentálně navštívit nejde, ovšem něco se chystá.

Třetici velkých podniků doplňuje také tiranská Stela. Mají ucházející ležák (lager) a v obchodě vaši pozornost jistě vzbudí jejich řada Cek Pilsener s obrázkem Karlštejna. Zajímavé je nealko pivo s certifikaci halal, takže ho mohou pít i praktikující muslimové, kterých ve skutečnosti v zemi zas tolik není. Stela místo prohlídky provozu postavila celý svůj rezort nedaleko hlavního města.

víno
víno
Víno

Přestože začátky vinařství na území Albánie sahají až do doby bronzové a pěstuje se zde hned několik lokálních variant hroznů, v minulém století zápolilo s jednou katastrofou za druhou. Teprve v posledních letech se mohlo znovu nadechnout a vinaři se tentokrát zaměřují na kvalitu a místní odrůdy. Z těch vystupují bílý a červený shesh (severní a střední Albánie), kallmet (severozápad), červený vlosh (oblast Vlorë) a beratský bílý pulës. Ochutnávku vína si nejvíce užijete, pokud se nebudete muset starat o odvoz. Na GetYourGuide si naštěstí jistě vyberete ze seznamu degustačních zážitků z různých měst.

V restauracích nejčastěji uvidíte víno v litrových karafách pod 200 Kč, občas po sklence. Tady bohužel volíte pouze mezi verë e kuqe (červené víno) a verë e bardhë (bílé víno), nikdy však nebylo nač si stěžovat.

Tvrdý alkohol

Prim mezi lihovinami rozhodně hraje ovocná pálenka raki, z jejích příchutí pak vinná. Pro Albánce srdeční záležitost a všelék, jímž vás mnohdy počastují.

Hrozny se využívají i k výrobě proslulého destilátu, za socialismu dováženého do Československa ve velkém, brandy Skënderbeu.

Nealko
horká čokoláda
nevyfotila jsem si kávu, tak tady aspoň vidíte, že i horká čokoláda stojí za to
Turecká káva (kafe turke)

Asi byste to nečekali, ale Albánie spadá mezi země s největším počtem kaváren na osobu. Kavárenská kultura hraje v životě místních velkou roli, málokdy spatříte na ulici někoho s papírovým kelímkem v ruce, protože káva jde ruku v ruce se zpomalením tempa a společenskými setkáními. Obliba espressa roste, leč doma se stále vaří turecká káva v džezvě na plynovém vařiči. Mimo moderních zařízení s italskými kávovary si všimněte „chlapských zašíváren“, kde se turek popíjí u sportu, klábosení a stolních her. Doprovodný panáček raki musí být.

Çaj mali (hojník, horský čaj, pastevecký čaj), bylinka se specifickou nasládlou chutí a téměř zázračnými účinky na imunitu a metabolismus. Obliba tohoto čaje údajně vysvětluje dlouhověkost. Výtečná nealko, bezkofeinová alternativa.

Fermentovaný nápoj z různých obilovin, bozë, sem spadá s přimhouřeným okem, poněvadž obsahuje malinko víc alkoholu než kombucha (kolem 1%). Jeden z nejstarších turkických moků se vyznačuje sladkou, lehce nakyslou chutí a vychutnáte si ho v létě studený, v zimě teplý.

Doporučené restaurace

Sbíhají se vám sliny a potřebujete už jen vědět, kam se na všechny tyhle dobroty vydat? Nemůžu doporučit v každém městě něco, spousta restaurací nijak nevyniká, prozradím však ty, které mi díky něčemu utkvěly v paměti. Převážně nižší cenová kategorie, pár dražších třeba kvůli výhledu.

Tirana
Oda Traditional Albanian Restaurant – tradiční, hlavně jehněčí a vegetariánské

Ballkoni Dajtit – u vrchní stanice lanovky Dajti Express, mimo jiné i tradiční z různých regionů

Mulliri Vjeter –  nejstarší albánský řetězec kaváren, i Vlorë a Durrës

Shkodër

Beck’s –  nejlepší fast food ve městě (podle místních)

PURI – skvělý gril (Father’s rice je mazec)

Fisi Restaurant Traditional Food –  degustační mix

Berat

Homemade Food Lili – doslova domácké na dvorku milého manželského páru, omezená kapacita

Heaven’s Kitchen –  fast food

Restaurant WilDor &ChefToska –  úžasné qofte të gjyshes (babiččiny koule)

Gjirokastër

Hotel Bar Restaurant KODRA –  fantastický výhled a dobré jídlo

Mapo Restaurant –  degustační mix s místními specialitami

Vojsava Restaurant –  základní nabídka v dobrém provedení

Vlorë

Taverna Te LILO –  přítel vzpomíná na nejlepší těstoviny s mořskými plody v Albánii, já měla něco jiného a zas tak mě to nevzalo

Dhërmi

Drymades Village Restaurant – levná hospoda pro místní

Himarë

To Steki sti Gonia – řecká s nejlepším himarským salátem

Lefteri’s Tavern –  tradiční a mořské plody

Taverna Stolis –  řecká s krásným výhledem na západ slunce

Sarandë

Taverna Labëria – výborný gril s nejlepším tzatziki a milým majitelem

Haxhi – mořské plody, výhled na moře, hezký interiér

Restorant Te Bequa –  levná jídelna pro místní

Taverna Fish Filipi – známá mořskými plody

Závěr

Doufám, že vás tento průvodce albánskou gastronomií alespoň trochu zaujal. Osobně jsem byla prvních pár dní v těch názvech úplně ztracená a musela si všechno googlit, tak snad tímhle někomu usnadním život. Pokud se v blízké době chystáte objevovat krásy mojí oblíbené balkánské země, přeji vám dobrou chuť a přidávám dvě užitečná slovíčka. Hostiteli poděkujete „faleminderit“ a na zdraví si připijete „Gëzuar!“.

Budu mít velkou radost, když se podělíte o své nejoblíbenější albánské jídlo, podniky, zkušenosti a připomínky v komentářích, prostřednictvím e-mailu sarka@sharkadventurin.cz nebo pomocí formuláře.

Pokud vám tento článek pomohl a měli byste chuť mě podpořit, můžete mi koupit kafčo, které mě pohání při psaní i na cestách. Tisíceré díky!

Všechny články týkající se Albánie zde.

ODEBÍREJTE MŮJ OBČASNÍK!

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments