Working holiday Nový Zéland
Příběhy z cest,  Cestování,  Nový Zéland,  Práce

O tom, jaký byl rozjezd mých Working Holiday na Zélandě

Co jsou vlastně working holiday?

Každý rok zamíří na Nový Zéland přibližně dvanáctset Čechů s Working Holiday vízy, která umožňují strávit tam až patnáct měsíců a přitom legálně vydělávat. Nechávám to spojení schválně v angličtině, protože se oxymorón “pracovní prázdniny” v češtině pochopitelně neujal a marně byste pod ním něco hledali.

I já jsem byla jedním ze šťastlivců, co se po napínavém schvalovacím procesu do této kvóty vešli, a na Silvestra 2018 jsem celá nervózní přistála v Aucklandu. Plán byl jasný – rychle vyřídit formality a najít práci, abychom s kamarádkou našetřily na obytnou dodávku, která by nás povozila po všech těch krásách země Pána Prstenů. O tom, že jsme ani jedna v Čechách několik let neřídily a měly jsme z toho panickou hrůzu, se radši rozepisovat nebudu 😀 

Plán je plán, ale realita to má většinou úplně na háku. ​

Někteří cizinci přijíždějí na Zéland připravení a místo si domluví předem. Nejsem si ale jistá, kolika z nich to nakonec opravdu klapne, osobně bych tuhle cestu nevolila ani kdybych mohla začít znovu. Z mojí zkušenosti jsou totiž zaměstnavatelé, hlavně ti v sezónních pracích, nesmírně nestálí a někdy i pochybní. Často si nasmlouvají příliš mnoho pomocníků, a pak rychle propouštějí. My jsme se spoléhaly na to, že v letní sezóně (prosinec-únor) je vždycky práce dost a nebude nic těžkého nějakou ulovit. Auckland se nám ale vůbec nelíbil, kde tedy hledat?

Jak už jsem zmínila, léto bylo v plném proudu a nás to z evropské zimy táhlo na pláž. Město Tauranga v Bay of Plenty lemované kilometry bílého písku se tedy stalo jasnou volbou.

Working Holiday Nový Zéland - Tauranga
Pláž v Mount Manganui, Bay of Plenty

Bay of Plenty znamená “Záliv hojnosti” a to jméno ho naprosto vystihuje, protože tu jsou tisíce hektarů sadů. No a věřte mi, když vám řeknu, že na těch se Novozélanďané dřou jen velice neradi. V terénu tak nejčastěji potkáte tři skupiny lidí…

Tři typy lidí, co potkáte na sadech

První s kým jsem měla tu čest, byly celé rozvětvené rodiny Indů. Ti mnohde přebírají role manažerů sadů a někteří sní o tom, že celý podnik odkoupí. Děti místních zemědělců totiž málokdy touží pokračovat v takové náročné branži. Potkala jsem se s fajn pohodáři, co s námi oslavili svoje narozeniny, ale i s naprosto chaotickými individui, která vypadala, že si užívají terorizování svých podřízených. Znáte to, všude se někdo takový najde. 

Další část pracovní síly tvoří takzvaní Ostrované. Ti přijíždějí z Tichomořských ostrovů na speciální sezónní víza, mohou pomáhat jen v agrikultuře a dělají přes agentury co jim organizují vše od ubytování po nákupy. Jedná se převážně o muže, kteří skoro nemluví anglicky a často makají nadlidskou rychlostí. Podmínky jejich vstupu a setrvání na Zélandě mi přijdou docela nelidské, ale oni už jsou v tom zběhlí a rádi se vracejí. Jejich výdělek totiž pohodlně zajistí celou rodinu až do dalšího roku.

A konečně kolikrát největší grupa pracantů, kam jsem spadala i já. Mladí lidé z celého světa na vysněných Working Holiday. Nezáleží, zda jste přijeli s krosnou nebo s kufrem, jestli jste doma vystudovali práva, teprve se na školu chystáte nebo jste po vyhoření všeho nechali a odjeli pryč – Kiwáci všem souhrnně říkají backpackeři, tedy baťůřkáři. Zdánlivě neomezený zdroj dříčů lačnících po penězích na cestování. Snadno se shánějí a snadno se nahrazují. (Ach, jak s tímhle světová pandemie zamíchala.) Narazit na férového zaměstnavatele je tedy docela výhra v loterii.

Narozeniny na sadu
Oslava narozenin při pauze na sadech
Znavený backpacker
Znavený backpacker po cestě z práce
Zpět k našemu příběhu.

V Tauranze jsme denně procházely desítky inzerátů. Zdálo se ale, že tou dobou už bylo krásné přímořské město backpackery přesyceno. Problém byl dokonce i s ubytováním, takže jsme na pár dní skončily v předraženém motelu daleko od všeho. Trošku demotivující rozjezd. 

Pak jsem ale narazila na nabídku working hostelu. Nikdy jsem tohle spojení neslyšela a přišlo mi to hrozně podezřelé. Ubytujete se a oni vám zadarmo zprostředkují práci. Dokonce nás měli vyzvednout na zastávce a každý den dovážet do zaměstnání. No nezní to přesně jako něco, co by nasliboval obchodník s bílým masem? Nevezmou nám pasy a nezotročí nás? Měly jsme velké pochyby, ale nechtěly jsme dál utrácet těžce našetřené české korunky. Kývly jsme na to, a druhý den dopoledne už nás chlápek jménem Wes vezl z autobusu rovnou do balírny kiwi. 

Kiwi Corral
Working Hostel poskytující práci na kiwi sadech

Tenhle příspěvek píšu z pohodlí domova a není to žádné volání o pomoc, takže vám je asi jasné, že všechno dopadlo dobře. A víc než to! Za pouhých dvacet dní jsme si prostřednictvím našeho pracovního hostelu vydělaly na auto a zhruba dva týdny bezstarostného cestování.

To ale není to nejlepší. Získaly jsme tam kamarády z celého světa, se kterými jsem v kontaktu dodnes. No a to auto nám pomohl vybrat samotný majitel hostelu, s nímž jsme se při tom pendlování do práce a z práce tak sblížily, že byl ještě dlouho mým nouzovým kontaktem pro Nový Zéland. A my se ho na začátku tak bály!

Tak takhle se mi podařilo sehnat první brigádku už sedm dní po příjezdu do nové země. 

Musím říct, že se mi styl working hostelů zalíbil natolik, že jsem v jednom strávila dohromady asi osm měsíců a potkala tak, bez nadsázky, stovky zajímavých lidí včetně mého partnera. Možná to nesedne každému, ale určitě bych všem backpackerům na Novém Zélandě doporučila jedno z takových zařízení alespoň vyzkoušet.

A co vy, máte zkušenost s working holiday nebo hledáním práce v zahraničí? Podělte se o své příběhy v komentářích! Dotazy můžete posílat i na mail sarka@sharkadventurin.cz nebo prostředním formuláře na stránce Kontakt. 

Více mých příběhů z cest najdete zde a tady vše z kategorie Nový Zéland
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments