Leeds cover
Cestování,  Anglie

Jeden den v Leeds: co vidět v centru Západního Yorkshire

Když se řekne Leeds, většině lidí pravděpodobně probleskne hlavou něco o fotbale a tím to končí. Na seznamu vysněných míst jej má asi málokdo. Ani já ho tam neměla, a proto mě neskutečně mile překvapil.

Moje cesta do Leeds

Do centra hrabství Západní Yorkshire jsem se dostala docela náhodou v dubnu 2018. Tenkrát jsem dělala au-pair v jedné skvělé londýnské rodince, která měla kořeny právě v severní Anglii. Když tedy přišly Velikonoční prázdniny, použili mě jako kurýra se snadnou misí – dopravit děti vlakem k babičce v Sheffieldu. Tam moje práce končila a začal týden volna.

Měla jsem na výběr, jestli chci svůj čas strávit s mými milými hostiteli, nebo cestovat sama. Babi s dědou byli opravdu zlatí, a tak jsem si to rozdělila půl na půl, nechala si ukázat okolí mlhavého Sheffieldu, a pak se vydala na vlastní dobrodružství.

Prozkoumala jsem kouzelný York, mysteriózní Whitby, a nakonec jsem po cestě do Londýna měla čas ještě na jednu zastávku. S ohledem na dopravu se nejlépe jevil právě Leeds. Trochu jsem si o něm přečetla, a hned se začala těšit na historické pasáže. A ty mi nakonec opravdu učarovaly nejvíce.

Co dalšího ale stojí za vidění, pokud máte v Leeds pouze jeden den? 

Leeds radnice
Leeds Town Hall
Radnice a Viktoriino náměstí

Tady jsem vystoupila z autobusu a hned zůstala zírat s pusou dokořán. Možná to bylo časnou ranní hodinou, ale po několika dnech v místech, kde budovy nepřesahovaly dvě, tři patra, mi všechno přišlo hrozně obrovské!

Jak naznačuje název, impozantní Leeds Town Hall sloužívala mimo jiné jako radnice. V roce 1858 ji slavnostně otevřela sama královna Viktorie. Dnes se v ní konají nejrůznější kulturní akce, a pokud půjdete kolem mezi devátou a pátou, můžete zdarma nahlédnout dovnitř.

Hned vedle je Viktoriino náměstí, kde se musí zdržet každý milovník umění. Nachází se tam totiž Leeds Art Gallery. Ve Spojeném království se za vstup do většiny muzeí a galerií spravovaných státem neplatí, takže není moc výmluv proč ji nenavštívit. Pokud oceníte moderní umění a řemesla, zajděte i do Craft Centre and Design Gallery (Centrum řemesel a galerie designu), kde místní umělci prodávají svá díla a pořádají workshopy. Můžete si tak pořídit hodně originální suvenýr. Ale pozor, nenechte se lapit, mohli byste zde strávit celý den. Město však nabízí mnohem víc atrakcí!

Leeds Country Arcade
Historické obchodní galerie

Možná nejste zrovna nakupovací typ, nebo šetříte penízky stejně jako já, ale věřte mi, tohle se vám bude líbit. 

Leeds se z malého městečka vyšvihlo v důležité regionální centrum až během Průmyslové revoluce. Jeho rozkvět pak pokračoval i za vlády královny Viktorie a jejího následníka Eduarda VII. Proto tu najdete překrásné nákupní domy v architektonických stylech těchto období i jejich moderní následovníky. Přímo v srdci města stojí hned osm vyhlášených pasáží, které působí tak trochu jako procházka časem. Nejstarší Thorton’s Arcade z roku 1877 nadchne milovníky novogotiky a malinkých originálních krámků, nejnovější Victoria Gate, dokončená 2016, je naopak domovem nejznámějších a nejluxusnějších světových značek. Každá krytá ulička má svou vlastní atmosféru a identitu, takže se vyplatí nahlédnout alespoň do pár z nich.

Unikátní Corn Exchange (úvodní obrázek článku) vybočuje svým vzhledem i polohou. Stavba oválného půdorysu se nachází nedaleko řeky Aire a v druhé polovině 19. století byla dějištěm důležitého byznysu s obilninami. Dnes tam však najdete nezávislé prodejce nejrůznějšího zaměření.

Kikgate Market
Kirkgate Market

U nakupování ještě zůstaneme, ale tentokrát v cenovém rozmezí do kterého se vejde každý.  A odolat se dá jen velmi těžko, protože tady v hlavní roli září jídlo, čerstvé suroviny a nejrůznější mlsy. Oblečení, starožitnosti a třeba i látky se tu však dají sehnat také. 

Kirkgate Market je největším krytým tržištěm v Evropě, takže ho při návštěvě Leeds rozhodně nesmíte minout. Začalo to sice trhem pod otevřeným nebem v roce 1822, ale první kamenné prostory byly vystavěny až v roce 1850. Čekat tedy můžete nádherný interiér z 19. a počátku 20. století. Většina obchodníků tu má svůj stánek už po generace a jsou na to náležitě pyšní.

Zajímavostí je, že právě tady v roce 1894 získal Michael Marks svoje první trvalé prodejní místo a nabídl partnerství svému známému Thomasovi Spencerovi. Tak vznikl slavný Marks&Spencer! Pobočku zde můžete najít i dnes, a to pod hodinami, které tu byly umístěny v roce 1984 na oslavu sto let vzniku řetězce.

Nábřeží řeky Aire
Řeka Aire

Po obědě nebo svačince v Kirkgate Market se hodí malá procházka, a k té je ideální promenáda na břehu řeky Aire. Původně průmyslová oblast mezi centrem města a přístavem byla přeměněna na malebnou čtvrť s cihlovými domy a pěší zónou podél vody. Můžete zde na chvíli uniknout rušným ulicím a nechat se zklidnit pomalým proudem.

Asi po kilometru se před vámi otevře pohled na nově zrekonstruovaný přístav Leeds Docks s budovou Royal Armouries Museum. Nečekejte žádné velké lodě, přeci jen jsme na řece, takže jde o menší záležitost myšlenou spíš pro houseboaty a na okrasu. Po architektuře 19. století v centru města je to pěkný moderní kontrast vyladěný pouličním uměním. Hlavním cílem většiny návštěvníků tu však rozhodně bude muzeum.   

Leeds muzeum
Jedna z názorných ukázek použití zbroje v Royal Armouries Museum
Royal Armouries Museum

Abych se přiznala, myslela jsem si, že mě návštěva muzea zbraní a zbroje moc neuchvátí. Šlo mi jen o nějaký cíl hezké procházky. Vstupné je opět zdarma, takže není co ztratit. To jsem se ale pěkně mýlila!

Tahle budova byla ke konci 90. let svým exponátům šitá na míru. Díky tomu se z koláží zbraní místy stává umění a je tu prostor na takové věci jako orientální zbroj pro slona na modelu životní velikosti. Sbírka se sem přestěhovala z archivů londýnského Toweru a vypráví opravdu kompletní příběh válečných zbraní skrze staletí až dodnes. Přišlo mi hezké, že potom, co se necháte ohromit všemi těmi nástroji smrti, čeká vás poslední oddělení, které se věnuje sebeobraně, a ještě o krok dál, potenciální budoucnosti v míru a bez zbraní.

Jsem si jistá, že děti by tu byly naprosto nadšené, ale i dospělí se určitě pobaví.

Zpátky do centra se můžete zase projít, a nebo se za pouhé dvě libry svézt vodním taxi z Leeds Docks do Leeds Granary Wharf.

Na závěr

Takhle tedy vypadal itinerář mojí návštěvy v severoanglickém Leeds, který všem vřele doporučuji. Za mě to byl skvěle využitý den plný zážitků, krásných míst a poznání. 

Tip: Pokud byste se v okolí chystali zdržet delší dobu, můžete se podívat do Kirkstall Abbey a Yorkshire Dales National Park. 

A co vy? Navštívili jste už někdy Leeds a máte nějaké další tipy? Podělte se o ně v komentářích. Případné dotazy můžete směřovat i na mail sarka@sharkadventurin.cz nebo použijte formulář na stránce Kontakt

Více článků o Anglii najdete zde
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments