Cestování,  Česká republika

Lesní bar v Jeseníkách: navštivte oázu klidu a dobrot

Jak vznikl Lesní bar?

Jak velkou důvěru máte v poctivost našeho národa? Já se přiznám, že jsem k nám v tomhle ohledu docela skeptická. Určitě na tom nejsme nejhůř, ale víte, že jsou země, kde můžete klidně nechat batoh na lavičce a na chvilku si odskočit? No a ruku na srdce, kdo nemá doma tužtičku z Ikea nebo nepoužitý krém z hotelu? Co takhle bezedné nápoje, které mají sloužit jen jedné osobě? Myslím, že jakmile je něco zadarmo nebo s dobrovolným poplatkem, my Češi toho vždycky řádně využijeme.

Proto mě tak nadchla a pozvedla na duchu návštěva Lesního baru v nádherných horách Jeseníků.

Místní revírník, pan Václav Pavlíček, dostal nápad, že by mohl turistům zpříjemnit tůry po hraničních lesích odpočívadly s občerstvením. Avšak narozdíl ode mě projevil neobvyklou víru v lidstvo, a místo aby zřídil klasické komerční bistro, přišel s konceptem samoobslužných barů. Ty brzy povýšily z pouhé zastávky na hlavní cíl mnoha výletníků, a mluvilo se o nich široko daleko.

Lesní bar ze zadu
Potůček u Lesního baru slouží jako chladící systém
Jak se tam dostat

Základní lesní bar leží asi dva kilometry celkem pohodovou procházkou od vesnice Horní Lipová. Cesta je asfaltová, takže ani kočárek nic nezastaví. Ve vesničce se dá bez problému zaparkovat a dojedete tam i vlakem. Autobusem můžete z Jeseníku na zastávku Lipová-lázně, konečná

Při mírném stoupání lesní cestou spálíte právě tolik kalorií, abyste si na konci zasloužili odměnu. A že jich tady na vás čeká! Něco takového jsem si vůbec nedokázala představit, i když mi o tom mamka už dlouho vyprávěla.

Čas na občerstvení

V dřevěném přístřešku si můžete uvařit horké nápoje, z chladícího boxu vytáhnout buřt či klobásku a opéct si je nad několika ohništi zásobenými dřevem i napichováky. Chleba, hořčice, kečup, to vše je samozřejmostí, chybět vám tu nebude vůbec nic. Milovníci sladkého se nemusí spokojit jen se sušenkami. Občas tu totiž narazíte na vyhlášené Staroměstské máslové trubičky z nedaleké Branné. Kdyby ne, určitě se tam po cestě zpátky zastavte v cukrárně U Zámku. Jak je ochutnáte, budete si chtít odvézt celou krabici. My sice bydlíme osmdesát kilometrů daleko, ale tyhle kremrolky si musíme dopřát alespoň jednou do roka.

Jen si představte tu vůni!
Pivo v lesním baru
Nejlepší osvěžení za horkého dne

A pití? Tak to mě na tom bavilo snad nejvíc. Byla jsem tam totiž za horkého dne a perfektně vychlazené pivo bylo třešničkou na dortu. Majitelé si očividně vyhráli se systémem koryt do kterých je přiváděná voda z potůčku, a vy si z nich můžete vylovit nejrůznější alko i nealko.

Až budete mít plná bříška, možná budete toužit po něčem, co by vám tenhle výlet připomínalo. Žádné strachy, najdete tu i pohledy, turistické známky, magnetky a někdy dokonce i trička s potiskem. Pak si budete připadat jako opravdoví fanoušci.

Před odchodem nezapomeňte správně roztřídit své odpadky a nechat něco v pokladničce. Teoreticky se jedná o dobrovolný příspěvek a nikdo tu nehlídá, ale v boudičce máte k dispozici seznam přibližných cen, které jsou velmi přátelské. Myslete na to, že rodina, co lesní bar zásobuje a udržuje, platí vše ze svého. Krom toho, že jsou pohostinní a věří v lidskou dobrotu, také podporují lokální výrobce, což si zaslouží nějakou tu korunku navíc. Jen ať nám ta horská oáza díky štědrým dárcům dlouho vydrží!

Kam dál?

Pokračovat můžete do kopce k Hornímu baru, kde na vás čeká přírodní sprcha a krásný výhled na Jeseníky. My jsme tam bohužel nedošli, protože bylo vražedné vedro. Místo toho jsme se zastavili ve zmiňované cukrárně U zámku na trubičky a blíže k domovu na cachtačku v řece u Zemské brány v Orlických horách. Za mě ideální spojení zážitku, dobrého jídla a přírody.

I v blízkém okolí Horní Lipové je však co dělat. Jeskyně Na Pomezí jsou největším mramorovým jeskynním systémem, do kterého se u nás můžete podívat.  Lákavě zní také volně přístupný balneopark napájený léčivým pramenem u Priessnitzových léčebných lázní. A komu by nestačil výšlap k Hornímu baru, může si vyběhnout ještě na krásnou kamennou rozhlednu Zlatý Chlum.

Kremrole
Máslová trubička z Branné
Zemská brána
Divoká Orlice u Zemské brány
Závěr

Milovníci zimních dobrodružství jistě ocení, že lesní bar funguje celý rok! Když se poštěstí, a napadne sníh, můžete si s sebou vzít běžky nebo lyže a stavit se v některém z mnoha blízkých  ski areálů. Mapy běžkařských tras s aktuálním stavem jsou na jdemenabezky.cz.

Veškeré užitečné informace o dopravě a aktuálním stavu na lesnibar.cz nebo na jejich facebookových stránkách.

Tak co? Už se těšíte na svačinu v lesním baru uprostřed jesenické přírody? Kdyby vám chyběly nějaké informace, klidně mi napiště do komentáře, na mail sarka@sharkadventurin.cz nebo prostřednictvím formuláře na stránce Kontakt. Budu ráda, když se podělíte i o vaše zážitky nebo tipy. 

Další tipy na výlety po České republice najdete zde
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments