Jazykové aplikace studium jazyka
Jazyky,  Cestování,  Témata,  Tipy a triky,  Životní styl

Velký Průvodce: Nejlepší aplikace na učení cizích jazyků [2024]

„Když mluvíte s člověkem v jazyce, kterému rozumí, vnímá to hlavou. Pokud s ním promluvíte jeho vlastním jazykem, vnímá to srdcem.“ ― Nelson Mandela

Tenhle citát nemůže být pravdivější. Proto kamkoli cestuji, snažím se naučit minimálně pár základních frází, které vždycky vyvolají úsměv na tvářích místních.

Navíc je příjemné přinejmenším trochu rozumět. Podnět k napsání tohoto článku mi dal náš první týden v Gruzii, kdy jsem si rychle uvědomila, že se budu muset naučit jejich abecedu. Když totiž někde plánujete zůstat delší dobu, chcete rozluštit třeba alespoň ceduli na autobuse.

No a dnes není nic jednoduššího a pohodlnějšího, než si stáhnout vzdělávací aplikaci do mobilu. Jenže těch je tolik, že by člověk mohl strávit hodiny testováním místo toho, aby se hned učil.

Proto vám přináším seznam těch nejlepších pomůcek, co jsem sama vyzkoušela. Cizí jazyky byly vždycky mojí vášní. Dva mám vystudované a pro zajímavost k nim neustále přibývaly další, takže se mohu podělit o roky zkušeností s kdejakými vychytávkami. Krom praktických informací popisuji u každé appky i klady, zápory, a komu bych ji nejspíš doporučila.

Upozornění: V tomto článku se vyskytuje pár affiliate odkazů, což znamená, že pořídíte-li si aplikaci po kliknutí na ně, mohu z toho mít malou provizi (vy samozřejmě nic navíc neplatíte). Spolupráci jsem vyhledávala až po sepsání, takže tím můj názor nebyl nijak ovlivněn. Děkuji za případnou podporu!

Obsah:

Úvod

Možná jste slyšeli o jednom, druhém nebo obou. Ve skutečnosti jsou Online jazyky a Easy Lingo dvě značky jedné firmy a služby se momentálně liší jen způsobem předplatného (kurz Čeština pro cizince už je na obou, Easy Lingo jej momentálně poskytuje Ukrajincům zdarma).

Aplikace Online jazyky má tolik funkcí, že by si zasloužila celý článek. Naštěstí vám sympatická videoprůvodkyně vše postupně vysvětlí, takže se hned soustředíte jen na učení. Věnovat byste se mu měli ideálně 20 minut denně, pět dní v týdnu. Tak si rychle vytvoříte návyk a udržíte stabilní postup. Výuka je založená na principu 70/30, což znamená, že ve své denní lekci máte 30 % nové látky a 70 % opakování. Díky tomu se necítíte přehlceni a vědomosti se vám uloží do dlouhodobé paměti. 

Funkce a styl výuky

Dost teorie, pojďme se podívat, jak vypadá praxe. Ze všeho nejdříve si zvolíte kurz nebo si uděláte rozřazovací test. Následující cvičení mi značně připomínají kvalitní učebnice ze střední či přípravu na zkoušku CAE. Slovíčka vám představí i s audiem, pak je různě rozřazujete, doplňujete, dopisujete a používáte ve větách. Gramatika je velmi srozumitelně vysvětlena a utvrzena procvičováním. Vyzkoušíte si dokonce i mluvení na dané téma, kde si sami sebe nahrajete. Líbí se mi také poslech a četba textu s porozuměním. Zkrátka nic není opomenuto.

Online jazyky nejvíce ze všech aplikací připomínají školní výuku. Odpadá ovšem nervozita ze špatných odpovědí, dojíždění, postupujete svým vlastním tempem, a hlavně je to zábava! Dokáže vás opravdu naučit jak slovíčka, tak gramatiku a použití v praxi. Zbývá už jen se pořádně rozmluvit. I s tím Online jazyky pomůžou. Na webu máte totiž příležitost přikoupit si konverzační klub v malých skupinách z pohodlí domova

Moje zkušenost

S Online jazyky jsem se vrhla na prověření toho, co si pamatuji z teorie v Angličtině pro velmi pokročilé C1 a opravdu mile mě překvapily. Jelikož v běžném jazyce polovina gramatických jevů odpadá, bylo zábavné testovat i mého rodilého mluvčího. Docela jsme si mákli, což prokazuje kvalitu materiálů.

Vyzkoušela jsem také Angličtinu pro začátečníky A1− můj taťka se dal hned do studia, a pokud se mi podaří odtrhnout mamku od Duolinga, věřím, že i ona by se mohla konečně posunout z věčného začátečníka dál.

Pro koho se hodí

Tuto aplikaci bych vřele doporučila všem, kdo to myslí s učením cizího jazyka vážně. Obzvlášť s angličtinou, protože k té poskytuje opravdu velké množství zdrojů např. kurzy pro děti, zaměření na cestování či nejrůznější obory jako jsou IT, strojírenství, zdravotnictví, práva, … prostě něco pro každého. U ostatních jazyků můžete počítat s velmi solidním základem. 

Bonusem je, že ve stejné aplikaci najdete i balíčky k opakování školní látky pro žáky základních a středních škol. V nabídce je například vlastivěda, český jazyk, chemie, literatura… Ideální způsob, jak zajistit doučování bez stresu a pevného rozvrhu. 

Praktické informace

angličtina, francouzština, italština, němčina, ruština, španělština

Zdarma pouze zkušební lekce od každého kurzu. 

Základní předplatné na Easy Lingo (6 jazyků, 50 základních kurzů, kurzy pro děti) 399 Kč/měsíc, 1 554 Kč/6 měsíců, 2 748 Kč/rok.

Pro (6 jazyků, všech 84 kurzů, navíc jsou odborné kurzy) 499 Kč/měsíc, 2 034 Kč/6 měsíců, 3 468 Kč/rok.

Jednotlivé kurzy dostupné na doživotí dle ceníku na Online jazyky, kurzy dle úrovní většinou 2 490 Kč.

Konverzační klub angličtiny.

Individuální skype lekce s lektorem k angličtině, němčině, francouzštině, španělštině a ruštině.

Hodnocení: Google Play 4,5     Apple Store 4,5

Odkazy
Úvod

Duolingo je asi první aplikace, která přijde na mysl, když se mluví o učení jazyků. A není se čemu divit! Nejen, že nabízí mnoho cizích řečí zábavnou formou, ještě si úplně v pohodě vystačíte s verzí zadarmo. Vše se také díky zapáleným profesionálům neustále vylepšuje a rozvíjí (čtěte newsletter pod ikonkou zvonečku). Má to jediný háček. Pro ty, co rozumí pouze česky, existuje zatím jen kurz angličtiny.

Funkce a styl výuky

Aplikace potěší čistým, přehledným designem. Vypadá jako hra v níž sbíráte zkušenostní body, soutěžíte s ostatními a postupně odemykáte další úrovně. Lekce jsou i pro naprosté začátečníky a vše je velmi intuitivní. Slovíčka se učíte pomocí kartiček s obrázkem a audiem, spojováním, psaním i doplňováním do vět. Nechybí ani poslech, mluvení a v některých kurzech i čtení jednoduchých textů s úkoly. Gramatika ovšem u složitějších jazyků pokulhává (tak jako u většiny aplikací). V úvodu lekce sice můžete kliknout na malý přehled tipů a nové jevy představí na příkladových větách, to ale podle mě našinci vychovanému k memorování teorie nestačí. Určitě pomůže, dáte-li na rady sovičky Dua a uděláte si poznámky do sešitu.

Pro tip: Duolingo vytváří také podcasty v několika jazykových kombinacích. Skvělý způsob dalšího procvičování!

Moje zkušenost

Sama Duolingo používám každý den na španělštinu, moje maminka na angličtinu a přítel na češtinu. Největší úspěch vidím v tom, že jsme u něj všichni vydrželi už vážně dlouho. Zajišťuje nám tak především každodenní kontakt s jazykem. Získalo si nás díky hravosti a soutěživosti. Snažíme se o postup do vyšší ligy, můžeme se navzájem povzbuzovat a procvičujeme co nejvíce dní v kuse.

Pro koho se hodí

Duolingo se hodí na udržování a oživení znalostí jazyka, jenž už jste se někdy alespoň chvíli učili. Užitečné bude i v případě, že umíte anglicky a vrhnete se na něco snazšího jako španělština. Úplně ideální se mi pak zdá, pokud chcete bezmyšlenkovitou hru na mobilu nahradit něčím, co vám zábavnou formou procvičí mozek.

Praktické informace

arabština, čeština, čínština, dánština, esperanto, finština, francouzština, haitská kreolština, havajština, hebrejština, hindština, indonéština, irská gaelština, italština, japonština, jidiš, klingonština, korejština, latina, maďarština, navazština, němčina, nizozemština, norština, polština, portugalština, rumunština, ruština, řečtina, skotská gaelština, svahilština, španělština, švédština, turečtina, ukrajinština, velština, vietnamština, vysoká valyrijština

Zdarma s reklamami a pouze online.

Super verze asi 250 Kč/měsíc (2 týdny na zkoušku zdarma).

Rodinný plán až pro 6 uživatelů s ročním účtováním.

Hodnocení: Google Play 4,7     Apple Store 4,7

Odkazy
Úvod

Ling se na první pohled může zdát podobný Duolingu, ale není to tak. Styl výuky je založen v první řadě na rozhovorech. Nahlíží na řeč jako na celek, to znamená slovíčka, gramatika, přirozená mluva – vše najednou. Ohromí hlavně obrovským počtem nabízených jazyků.

Funkce a styl výuky

Na začátku pětiminutové lekce se seznámíte se slovíčky pomocí audia, obrázku a příkladové věty. Potom následuje krátký rozhovor dvou lidí, který před sebou vidíte i napsaný a můžete si ho přehrát kolikrát chcete. Další cvičení se pak věnuje tomuto dialogu. U jazyků se složitějším písmem či výslovností ještě zvlášť procvičujete tyto aspekty.

Obsah kurzu je vždy stejný. Specialisté Ling sestavili padesát lekcí-rozhovorů na různá témata a ty rozdělili do pěti úrovní. To má svoje výhody i nevýhody. Chcete-li se učit více jazyků, možná se vám tak budou snadněji porovnávat a zvyknete si na dané tempo. Obecně si však nemyslím, že by ke každé řeči seděl stejný styl výuky. Oproti Duolingu poskytne trochu lepší přehled gramatiky, bohužel důraz na její procvičování v různých větách není dostatečný. Ling se prostě soustředí na komunikaci a poslech, s čímž pomáhá i skvělý chatbot.

Moje zkušenost

Já tuto aplikaci používám na prvotní seznámení s jazyky, které na Duolingo chybí (tento rok albánština, gruzínština). Líbí se mi, že pomůže s přivyknutím na zvuky a větnou stavbu řeči, na niž běžně nenarazím. Nikdy jsem ho ale nepoužila k serioznímu, dlouhodobému studiu.

Pro koho se hodí

Ling je ideální, a možná také jedinou pořádnou možností, pokud se chcete naučit nějaký neobvyklý jazyk. Ocení ho i ti, co se rádi učí pomocí dialogů místo seznamů slovíček a gramatických pouček.

Praktické informace

afrikánština, albánština, angličtina, arabština, arménština, barmština, bengálština, bosenština, bulharština, čeština, čínština, gruzínština, chorvatština, dánština, estonština, filipínština, finština, francouzština, hebrejština, hindština, indonéština, irština, italština, japonština, kannadština, kantonština, khmérština, korejština, laoština, litevština, lotyština, malajština, malajálamština, maráthština, maďarština, mongolština, nepálština, němčina, nizozemština, norština, paňdžábština, perština, polština, portugalština, rumunština, ruština, řečtina, slovenština, srbština, svahilština, španělština, švédština, tamilština, telugština, thajština, turečtina, ukrajinština, urdština, vietnamština

Zdarma pouze první dvě lekce všech jazyků.

Pro verze přibližně 350 Kč/měsíc, 1855 Kč/rok nebo 3 480 Kč/doživotně (1 týden na zkoušku zdarma).

Hodnocení: Google Play 4,7     Apple Store 4,6

Odkazy
Úvod

Memrise byl založen už v roce 2010 a aplikace na telefon vznikla o tři roky později. Původně šlo o klasické kartičky na memorování slovíček, přičemž svoje sety mohli vytvářet a zveřejňovat i uživatelé. Od té doby ušel lán cesty, a přestože si zachovává i tyto funkce, propaguje teď hlavně své vlastní jazykové programy.

Funkce a styl výuky

Největší vychytávkou v Memrise jsou dnes videa od rodilých mluvčích. Klipy s různými lidmi máte u slovíček, frází a v kategorii Immerse můžete sledovat hned celé scénky. Nově také obsahuje UI chatbota se kterým můžete dál procvičovat.

V seznamu u jednotlivých lekcí jde dodatečně označit, co už znáte nebo vás naopak trápí, což ovlivní frekvenci opakování. Všechny kartičky také umožňují připsat svou vlastní učební pomůcku. Jinak klasicky přiřazujete významy, audio, dopisujete, … prostě ověřená technika. Nejlepší je, že si stejně jako u Duolinga vystačíte s verzí zdarma. Po zaplacení přibudou další funkce např. poslech, výslovnost a mnohem více videí.

Pozor, sety od uživatelů nenajdete v aplikaci, ale pouze na webu. Jakmile nějaký otevřete, zařízení se synchronizují a máte je i v mobilu. Jsou to kartičky nejen se slovíčky, nýbrž i s předměty jako třeba chemie (většinou v angličtině).

Aplikace bohužel není přeložená do češtiny. Jestliže neumíte anglicky, žádný z oficiálních kurzů pro vás naneštěstí nebude vhodný. Sbírek od českých uživatelů jsem viděla jen pár. Při učení jiných jazyků v kombinaci s angličtinou pak počítejte spíš s obohacením slovní zásoby než s pochopením složitější gramatiky. Vysvětlivky a cvičení jsou sice zahrnutá, nejdou však příliš do hloubky.

Moje zkušenost

Memrise je první jazyková aplikace/webová stránka, kterou jsem kdy používala. Tenkrát na slovíčka ke zkoušce HSK z čínštiny. Můj nedávný návrat byl opět kvůli čínštině. Tentokrát opakuji s jejich oficiálním kurzem a moje nadšení z technického posunu a z ukázek hovorového použití nezná meze. Videa od rodilých mluvčích jsou prostě úžasnou přidanou hodnotou.

Pro koho se hodí

I když mám Memrise osobně velmi ráda a používám jej pravidelně, musím zdůraznit, že samotný vás k plynulému projevu pravděpodobně nedovede. Doporučila bych ho ve spojení s něčím dalším. Připomínám také tvorbu vlastních kartiček na opakování čehokoliv. (Populárními appkami speciálně na to jsou také Anki, DuoCards nebo Quizlet.)

Praktické informace

angličtina – TOEFL a SAT, arabština, čínština, dánština, francouzština, islandština, italština, japonština – se znaky a bez, jorubština, korejština, mongolština, němčina, nizozemština, norština, polština, portugalština – portugalská i brazilská, ruština, slovinština, španělština – španělská i lat.am., švédština, turečtina

Zdarma pouze online.

Pro verze s extra funkcemi a videi zhruba 649 Kč/měsíc, 3 040 Kč/rok, 4 620 Kč/doživotí.

Hodnocení: Google Play 4,5     Apple Store 4,8

Odkazy
Úvod

Lingo Deer se původně podobal Duolingu a byl také zdarma. Zaměřoval se ovšem na řeči Východní Asie. Dnes už má větší portfolio, s čímž přišel i prémiový plán. Studenty asijských jazyků stále láká, neboť se řídí obsahem mezinárodních zkoušek HSK 1–3, TOPIK 1–3 a JLPT N5–N3. Pokud vám zkratky nic neříkají, nevadí, v praxi to znamená, že se hodí začátečníkům až středně pokročilým. Stejně tak u ostatních kurzů.

Funkce a styl výuky

Plán výuky klade důraz na gramatiku stejně jako na slovní zásobu, takže to není pouze o memorování frází bez vysvětlivek. Nejen, že máte v každé lekci přehledné tipy, i v samotných cvičeních lze rozkliknout podtržená slova a přečíst si teorii.

Základ je podobný jiným aplikacím. Slovíčka spojujete, vybíráte, přesouváte, doplňujete do vět atd. Navíc však čtete text s porozuměním, nahrajete se u jeho přeříkávání a můžete si sami sebe poslechnout. Nezapomíná ani na procvičování písma.

Nikdo vám neříká, kolik toho máte za den udělat, pětiminutový opakovací kvíz s audiem nebo videem na vás však čeká vždycky.

Moje zkušenost

Lingo Deer používala na doplňování korejštiny, když jsem měla ve škole jen jednu hodinu týdně, a byl to nenahraditelný pomocník. Sice se nijak extra neodlišuje typem cvičení, v asijských jazycích ale definitivně hraje prim.

Pro koho se hodí

Jak už asi ze zbytku recenze tušíte, Lingo Deer je dle mého názoru nejlepší aplikací na studium čínštiny, korejštiny a japonštiny. I kdyby vám chyběl základ, myslím, že s ním budete mít ze všech appek největší šanci. Abyste nemuseli dokupovat nic dalšího, použijte na slovíčka Memrise nebo podobné balíčky kartiček.

Chystáte-li se na jednu z výše zmíněných jazykových zkoušek, poslouží jako pomocník k hodinám ve škole nebo jiným lekcím.

Praktické informace

arabština, čínština, francouzština – normální a zrychlená, hindština, italština, japonština, korejština, němčina, portugalština, ruština, španělština – španělská a lat. am., thaiština, turečtina, vietnamština

Zdarma omezená funkčnost.

Premium 351 Kč/měsíc, 937 Kč/3 měsíce, 3 748 Kč/rok, 7 027 Kč/doživotí. Často mají velké slevy na roční a doživotní předplatné.

Verze pro děti iDeerKids (ale opět není v češtině).

Hodnocení: Google Play 4,4     Apple Store 4,8

Odkazy
Úvod

Mondly Languages je poměrně nová aplikace, která však hned posbírala různá ocenění. Vypadá dost futuristicky, protože přináší zajímavé statistiky, žebříčky a využívá dokonce i virtuální a augmentovanou realitu.

Funkce a styl výuky

Kurz se dělí zhruba na čtyřicet témat, z nichž každé obsahuje několik lekcí (slovíčka, věty), konverzaci a slovník, kde si vše znovu procvičíte. Páteří výuky jsou krátké denní lekce, jež máte vždy připraveny a nemusíte tak přemýšlet, co zrovna dělat. Dost se podobají Duolingu a dalším appkám – slovíčka mají obrázek, audio a překlad. Gramatiku vysvětluje na frázích a moc se na ni nesoustředí, nicméně třeba u španělštiny se po kliknutí na sloveso otevře tabulka jeho skloňování, což oceňuji.

Co Mondly opravdu odlišuje jsou další funkce. Týdenní kvízy a měsíční výzvy povzbuzují k častému procvičování. Zajímavější je pak chatbot, s nímž se dá bavit na určité téma. Zde i v části Konverzace můžete využít mikrofon, nahrávat se a později si to přehrát, takže uslyšíte vlastní výslovnost. Chatbota používá sice i Ling, ale tenhle se zdá mnohem pokročilejší. Jste-li fanoušky VR či AR, otevřou se vám další alternativy cvičení s virtuálními asistentkami.

Velkým plusem Mondly je překlad do češtiny. Ovšem, i když se prezentuje jako zdarma, ve skutečnosti si toho bez placení vyzkoušíte jen málo.

Moje zkušenost

Mondly mě lákalo, poněvadž vyhlíží velmi inovativně. Mojí volbou byla španělština, a musím říct, že mi lekce přišly až moc jednoduché, jelikož příliš napovídá a nijak extra nevadí chybování. Tvůrci si evidentě vyhráli s designem, avšak soustředí se víc na to, jak ohromit a udržet si pozornost, než na samotný jazykový obsah.

Pro koho se hodí

Z tohoto důvodu mi přijde účelný pouze pro začátečníky, co chtějí postupovat v pohodě, trochu se otrkat v mluvení nahlas a rozšířit si slovní zásobu o praktická témata. Vyhovovat bude také těm, kteří mají problém u jiných aplikací vydržet, protože je nebaví pořád dokola ty stejné typy úkolů. Nabídkou obměn opravdu vystupuje z davu, počtem jazykových kombinací též, takže pokud neumíte anglicky, tady je vaše šance. Přednostně ale koukněte, jestli není podobný kurz na Online jazyky.

Praktické informace

afrikánština, angličtina – americká i britská, arabština, bengálština, bulharština, čeština, čínština, dánština, finština, francouzština, hebrejština, hindština, chorvatština, indonéština, italština, japonština, katalánština, korejština, latina, litevština, lotyština, maďarština, němčina, nizozemština, norština, perština, polština, portugalština, rumunština, ruština, řečtina, slovenština, španělština, švédština, tagalština, thajština, turečtina, ukrajinština, urdština, vietnamština

Zdarma pouze jeden tématický oddíl.

Pro verze 1 jazyk 229 Kč/měsíc, 1 190 Kč/rok, všechny jazyky 12 000 Kč/rok (občas sleva na 1 200 Kč) a různé akce na webu pro doživotní přístup.

Hodnocení: Google Play 4,5     Apple Store 4,8

Odkazy
Úvod

Babbel jednu dobu vedl všudypřítomnou marketingovou kampaň na internetu, takže se vryl do podvědomí opravdu mnoha lidem a nabral na popularitě. Nenabízí sice tolik jazyků, zato je dělá pořádně, a nové materiály neustále přibývají. Oproti většině jiných aplikací není tak lineární, což znamená, že si sami určíte, čemu se zrovna potřebujete věnovat nejvíce.

Funkce a styl výuky

Při prvním přihlášení zadáte jazyk, úroveň, kolik času s ním chcete trávit každý den, a hlavní motivaci ke studiu. Je to kvůli práci, cestování, nebo jen tak? Nebojte se, k ostatním kurzům budete mít přístup i potom.

Výuka vypadá podobně jako u dalších aplikací. Kartičky se slovíčky mají audio i obrázek a vy spojujete, přiřazujete, posloucháte rozhovory, se kterými následně pracujete, a hned od začátku procvičujete také porozumění.

Jak už jsem naznačila, liší se tím, že si v záložce Courses můžete kdykoli přibrat nebo změnit na co se chcete soustředit. Jsou tam různé úrovně od začátečníků až po pokročilé, témata, rozšíření slovní zásoby, opakování, procvičování gramatiky i poslechu, obchodní fráze, idiomy, či kulturní zajímavosti.

Pod Practice se skrývají videa s vysvětlivkami od lektorů, seznam všech naučených slovíček, podcasty, originální minihry, konverzační chatbot a nakonec možnost přihlásit se na skupinové online lekce (dvě zdarma, pak se platí zvlášť). Naneštěstí v češtině dostupný není a ani to nevypadá, že by se chystal.

Moje zkušenost

Můj kamarád používá Babbel na španělštinu už delší dobu a naprosto mu vyhovuje, takže jsem si také vybrala kurz pro začátečníky. Mě se zdál zdlouhavý a o nic lepší než Duolingo, které není třeba platit. Hojností materiálů u populárních jazyků ovšem Babbel převyšuje jiné aplikace, takže se k němu možná jednou vrátím.

Pro koho se hodí

Domnívám se, že by Babbel mohl zaujmout ty, co se chtějí soustředit na jediný jazyk a myslí to s ním vážně (a navíc ovládají jednu z řečí aplikace). Různorodost cvičení a kurzů je opravdu obdivuhodná, klade větší důraz na gramatiku a vzhledem k tolika variantám vás jen tak neomrzí. Pro méně populární jazyky se však nevyplatí, protože tam jsou pouze lekce pro začátečníky a mírně pokročilé.

Praktické informace

dánština, francouzština, indonéština, italština, němčina, nizozemština, norština, polština, portugalština, ruština, španělština, švédština, turečtina

Zdarma pouze první lekce každého kurzu + zkouška funkcí.

Pro zhruba 319 Kč/měsíc, 700 Kč/3 měsíce, 1 189 Kč/6 měsíců, 1 955 Kč/rok, 7 021 Kč/všechny jazyky na doživotí.

Zajímá-li vás Babbel Live, zaplaťte si lekce, aplikaci pak budete mít zadarmo.

Hodnocení: Google Play 4,6     Apple Store 4,7

Odkazy
Úvod

O Busuu bylo v poslední době hodně slyšet, takže jsem ho musela vyzkoušet. Způsob výuky mi dost připomíná Babbel, ale co se týče vzhledu, trošičku za ostatními aplikacemi zaostává. Přišel však s originálním nápadem jak zkombinovat studium se sociální sítí.

Funkce a styl výuky

Při přihlášení si určíte zaměření a úroveň kurzu, případně si uděláte rozřazovací test. V každé lekci představí slovíčka, jež potom různými způsoby procvičíte. Pokračujete frázemi a rozhovorem. Na konci pak dostanete za úkol napsat nebo nahrát pár vět k tématu. Ty se uloží na komunitní nástěnku, kde je opraví či okomentují rodilí mluvčí.

Právě spojení s lidmi z celého světa je vlajkovou lodí Busuu. Abyste se mohli zapojit do komunity, musíte vyplnit krátký formulář o vašich jazykových schopnostech. Na nástěnce vám pak vyskakují jednak texty a nahrávky ostatních, kterým by se hodila vaše pomoc, jednak úkoly.

Samotné lekce jsou nadávkované po opravdu malých kouskách a u každé se zobrazí, kolik minut asi zabere. Mimo to na vás často vyskakují kulturní a jazykové vysvětlivky. V sekci Review uvidíte všechna naučená slova a fráze rozdělená na slabá, střední a silná podle toho, jak moc vám jdou. Vytvořit si můžete také vlastní seznam uložených slovíček.

Moje zkušenost

Já jsem se v Busuu podívala na čínštinu, jelikož zaručovala dostatek uživatelů na vzájemnou výpomoc. Bohužel mě to rychle otrávilo, poněvadž na některých kartičkách byl i pinyin (přepis do latinky) a na jiných zase jen znaky, což mi přišlo silně nedotažené. Navíc se zadrhávala cvičení s mikrofonem. Za zmínku stojí, protože si ho spousta lidí zamilovala a tvrdí, že se během několika týdnů naučili dost pro potřeby cestování. Pozor, není česky a sociální funkce závisí na tom, kolik dobrodinců s vaším cílovým jazykem aplikaci aktivně používá.

Pro koho se hodí

Vhodný pro začátečníky, i pro ty, co si chtějí připomenout jazyk, s nímž už někdy začali. V Pro verzi se dost přizpůsobí vašim zájmům, úrovni i tempu. Komunita vážně báječně poslouží, když se chcete otrkat v psaní i mluvení, ale ještě se necítíte na živý rozhovor.

Praktické informace

angličtina, arabština, čínština, francouzština, italština, japonština, němčina, polština, portugalština, ruština, španělština, turečtina

Zdarma pouze prvních pár lekcí na zkoušku.

Pro zhruba 326 Kč/měsíc, 1 189 Kč/6 měsíců, 3 911 Kč/rok.

Hodnocení: Google Play 4,5     Apple Store 4,7

Odkazy
Úvod

Rosetta Stone je snad nejzkušenějším hráčem na trhu s výukou jazyků, společnost funguje už skoro třicet let! Spousta lidí si ji pamatuje ještě jako program na počítač prodávaný na CD a DVD. Vývojáři tedy měli hromadu času na zdokonalování.

Funkce a styl výuky

Po volbě úrovně a cíle (cestování, práce, rodina, studium) se vám vygeneruje základní plán na každý den. Uvidíte dokonce na jak dlouho kurz vychází, když splníte pět půlhodinových lekcí týdně.

Oproti většině jiných aplikací vás Rosetta Stone takříkajíc hodí do vody. Zakládá si totiž na metodě ponoření do jazyka (immersion), kdy se jím obklopíte a nejde to jinak, než se rychle naučit rozumět. Blíží se to zkušenosti někoho, kdo bez přípravy odjede do ciziny. Zde vám však pomáhají promyšlená osnova a pravidelné opakování. Zároveň se chlubí nejdokonalejším nástrojem na rozpoznávání řeči, jenž vás dře na výslovnosti, dokud není alespoň ucházející. Pomocí kartiček s obrázky a audiem se učíte nejen slovíčka, ale i gramatiku. Z mojí zkušenosti vlastně ani nevadí, pokud neovládáte angličtinu, poněvadž v té jsou pouze instrukce ke cvičením, jež snadno pochopíte i bez nich.

V záložce Extended Learning se nachází kolekce frází na různá témata, kterou si prohlédnete a poslechnete i zdarma. Dále obsahuje příběhy na čtení, a nakonec i audio průvodce. Omrzí-li vás koukání na obrazovku, můžete poslouchat a opakovat s nahrávkami třeba i v autě.

Rosetta Stone tu byla před všemi novinkami soutěžícími o pozornost klienta pomocí her a spousty funkcí. Jejich vědecky vyvinutá metoda stále funguje, a tak u ní zůstali. Žádné žebříčky, minihry a povzbudivé vzkazy, důraz je prostě na studium.

Moje zkušenost

Do zkoušky Rosetta Stone jsem se pustila protože se jedná o legendu v učení jazyků. Krom němčiny pro pokročilé jsem mrkla i na angličtinu pro začátečníky. Bohužel musím přiznat, že mi tenhle styl vzdělávání vůbec nesedí. Postupuje zoufale pomalu a podle mě rychle dosáhne bodu, kdy už potřebujete lepší vysvětlivky.

Pro koho se hodí

Rosetta Stone se jistě zalíbí lidem, kterým vyhovuje imerzivní výuka a již se s ní nějaký jazyk naučili. Padne spíš začátečníkům, přitom ale platíte za kupu kvalitních materiálů vyšších úrovní. Mohla by tedy fungovat, pokud se zároveň učíte i v jazykovce nebo ve škole (v některých zemích lze dokoupit i online lekce). Vyzkoušejte ji také v případě, že vám žádná jiná aplikace nevyhovuje, protože se dost odlišuje.

Praktické informace

angličtina – americká i britská, arabština, čínština, francouzština, hebrejština, hindština, irština, italština, japonština, korejština, němčina, nizozemština, perština, polština, portugalština – brazilská, řečtina, ruština, španělština – španělská, lat. am., švédština, tagalština, turečtina, vietnamština

Zdarma pouze velmi omezená ukázka, poté se každý jazyk platí zvlášť.

Pro zhruba 1 124 Kč/3 měsíce, 2 954 Kč/rok, 4 655 Kč/doživotí.

Online lekce jen v některých zemích s předplatným Lifetime Plus. 

Hodnocení: Google Play 4,7     Apple Store 4,8

Odkazy

Doplňkové aplikace

Tyto pomůcky si nekladou za úkol naučit jazyk od základů, ale pomohou vám posunout se na další úroveň. Navíc jsou zábavné a zapojují příjemné aktivity – poslech hudby a chatování.

Úvod

LingoClip je vychytaná aplikace, která vám velmi návykovou formou pomůže s poslechem, a pokud ji plně využijete, tak i se slovíčky. Pro začátek si vystačíte s verzí zdarma. 

Funkce a styl výuky

Jak název napovídá, vše se točí kolem textů písniček ve vašem cílovém jazyce. Ten si na začátku zvolíte (ale dá se přepínat), a pak už vám vyjede stránka s videoklipy. Jestliže ještě nemáte své oblíbené umělce nebo zahraniční scénu neznáte, mrkněte na doporučené, top písničky, nové či hot. Obsahuje dokonce i kraťoučké klipy ze seriálů a trailery filmů. 

Jakmile kliknete na video, objeví se tlačítka Choice, Type a Karaoke. Choice, tedy výběr z možností, vám dá na výběr několik slovíček, kterými doplníte text, Type vás pak nechá mezery dopsat. Čím vyšší úroveň, tím více toho doplňujete. Uteče-li vám něco, video se samo zastaví a zeptá se, zda chcete větu přehrát znovu nebo přeskočit dál. U karaoke text poběží zároveň s písničkou a vy si tak potrénujete poslech a výslovnost. Nová slovíčka z přehraných klipů se dají ukládat do seznamu, kde si je později můžete přeložit (strojově i do češtiny), zdarma je však tahle funkce hodně omezená.

Moje zkušenost

Právě překládání oblíbených písniček mi jako náctileté skokově zlepšilo angličtinu. Proto mě teď nadchla aplikace, jež ušetří práci s vyhledáváním, a já se tak můžu jen bavit a učit.

U verze zdarma bohužel dostanete pouze tři videa za den. Pořád mi ale stojí za to, protože se zároveň seznamuji i s populární kulturou dané země. Zajímavá slovíčka si stejně píšu vedle do sešitu. Premium vám dovoluje hrát bez omezení, překládat i celé věty a udělí přístup do kompletního slovníčku.

Pro koho se hodí

Aplikaci vřele doporučuji jako doplněk ke studiu jakéhokoliv z nabízených jazyků. Líbit se bude samozřejmě hlavně těm, co milují hudbu. Přistihnete-li se někdy, že si pouštíte jednu písničku pořád dokola, tohle je pro vás perfektní.

Praktické informace

angličtina, finština, francouzština, italština, japonština, katalánština, korejština, němčina, nizozemština, polština, portugalština, španělština, švédština, turečtina

Zdarma omezené funkce.

Premium 95 Kč/měsíc, 570 Kč/rok.

Hodnocení: Google Play 4,6     Apple Store 4,6

Odkazy
Úvod

Tandem je kombinací sociální sítě a jazykové aplikace. Spojuje lidi z celého světa, aby se mohli navzájem učit. Snadno zde navážete i opravdové přátelství na dálku. Krom pobytu v zahraničí či osobního setkávání s cizinci není lepší způsob, jak se rozmluvit.

Funkce a styl výuky

Tým za touto aplikací bere vzdělávací funkci vážně, a tak budete muset nejprve poslat žádost o přijetí. V mém případě potvrzení trvalo pár hodin, výjimečně to prý může zabrat až týden. V dalším kroku si vyplníte profil, kde nastavíte nejen všechny svoje jazykové schopnosti a požadavky, ale i svá oblíbená konverzační témata, popis ideálního tandem partnera a váš záměr. Každý tak hned uvidí, o čem se nejraději bavíte a jaké jsou vaše cíle. Pak už zbývá buď čekat, než vám někdo pošle zprávu, nebo sami oslovíte někoho ze seznamu vhodných kandidátů.

Samotný chat vypadá podobně jako třeba Messenger. Smíte psát, namlouvat audio, zahájit videohovor a dokonce i založit skupinu. Liší se důležitými funkcemi Translate (přeložit) a Correct (opravit). Přeložit jde vzkazy přijaté i odesílané (ve verzi zadarmo jen určitý počet na den), opravovat nebo komentovat chyby svého partnera lze neomezeně a neměli byste se stydět to dělat, protože kvůli tomu tam oba jste.

Nově přibyly možnosti přidat se do klubů, kde se řeší určité téma nebo se sdílejí novinky, a ‘Jazykové párty’, což jsou audio skupiny v živém přenosu, jenž můžete jen poslouchat nebo si povídat. 

Moje zkušenost

Sama Tandem používám už nějakou dobu a moc mě baví! Na zprávy ovšem neodpovídám komukoliv, vždycky se koukám na profil, abych se ujistila o podobných očekáváních. Pokud si přejete rychlý pokrok, domluvte se s protějškem na tom, jak dlouho budete mluvit v kterém jazyce, požádejte o přísné korekce, a upřednostňujete-li video nebo audio, zeptejte se předem. Sama jsem spokojená i s verzí zdarma, jen mám vedle otevřený Google překladač.

Pro koho se hodí

Tandem výborně poslouží každému mírně pokročilému studentovi, těm kdo si potřebují osvěžit polozapomenuté znalosti, i všem, co se chtějí dozvědět o jiných kulturách a životě v zahraničí. Aplikace je ideální v tom, že se prvně můžete otrkat a trochu se poznat ve zprávách, a teprve pak mluvit na živo. Naprosto ideální appka pro extroverty.

Alternativou k této aplikaci s více (placenými) funkcemi je HelloTalk, které jsem taky zkusila, ale osobně se mi nelíbilo.  Má trochu horší recenze a méně uživatelů.

Praktické informace

nejpopulárnější jsou angličtina, čínština, dánština, francouzština, italština, japonština, korejština, němčina, portugalština, ruština, španělština, švédština. Kompletní seznam zde.

Zdarma omezené funkce.

Pro 190 Kč/měsíc, 310 Kč/3 měsíce, 950 Kč/1 rok.

Hodnocení: Google Play 4,3     Apple Store 4,6

Odkazy

Aplikace na učení písma

Pokud se vrhnete na studium jazku, který používá k zápisu něco jiného než latinku, možná narazíte na problém, že na to výše zvýšené aplikace nekladou dostatečný důraz. Naštěstí existují speciální pomůcky i pro tento případ! Já nedám dopustit na papír, tužku a psát a psát, dokud ruka neupadá. Appky mi však vyhovují na cesty. Mohu tak využít každou nudnou chvilku v dopravních prostředcích nebo ve frontách.

Nabízí desítky skriptů a to moderních, archaických i umělých. Obsahuje audio, fakta o písmu a upozorní vás na nejpoužívanější symboly. Momentálně se můžete učit 54 písem včetně třeba morseovky, Braillova písma a hieroglyfů. Navíc další neustále přibývají, takže za mě úplný poklad! No a ještě k tomu je zcela zdarma…bohužel výlučně pro uživatele Androidu.

Tady vás neodkazuji na konkrétní aplikaci, nýbrž na stránku vývojáře, který nabízí různá písma, číslice a dokonce i zajímavosti jednoduchou a zábavnou formou. Výborné pro ty, kdo se chtějí naučit jen určitý skript. Já si s nimi opakovala azbuku, a přestože se dá pár funkcí zaplatit, vůbec nejsou třeba. Opět pouze pro Android.

3. Learn to Write … od Simya Solutions Ltd.

Zase stránka vývojáře, mimochodem autora výše zmiňovaného Ling. Nabízí opravdu velkou škálu hezky zpracovaných aplikací na učení písem, s nimiž procvičujete rovnou i celá slova. Zdarma jen pár lekcí a pak už platíte. Já se s Learn to Write Georgian učila gruzínské mchedruli než jsem našla World Alphabets. Verze i pro Apple. 

Shrnutí

Aplikací pro jazykové samouky je neuvěřitelné množství a já se tady dotkla jenom špičky ledovce. Troufám si ale říct, že jsem jich vyzkoušela dostatek, aby se mezi nimi našlo něco pro každého.

Velmi zjednodušeně bych to shrnula takto. Pokud studium myslíte opravdu vážně a jste ochotni si za něj zaplatit, volte Online jazyky. Jestliže tam váš cílový jazyk není a ovládáte pouze češtinu, podívejte se na Ling a Mondly. Znalost další světové řeči vám umožní vybírat i podle stylu výuky a funkcí. Duolingo je zábavné a zdarma, Memrise vybočuje videi od rodilých mluvčích, Babbel nabízí personalizaci obsahu kurzu, Busuu funguje díky komunitě, Rosetta Stone učí jak v cizím jazyce přemýšlet a Lingo Deer vyniká v japonštině, korejštině a čínštině. Slovíčka a poslech si pak doplňujte pomocí LingoClip, konverzaci na Tandemu

Všechny aplikace mají však jedno společné, neumí zázraky. Znalosti se vám nepohrnou do hlavy samy, záleží jen na vaší snaze a odhodlání. Nepochybně poznáte rozdíl, když nakombinujete více pomůcek, ať už elektronických, tak třeba knihy či kurzy naživo. K tomu je vždycky dobré zavést si sešit na poznámky a obtížnější slovní zásobu.

Poslední radu nemůžu dostatečně zdůraznit. DÁVEJTE POZOR, KAM KLIKÁTE! Aplikace vychytrale podstrkávají tlačítka s předplatným kde se dá. Obzvlášť opatrní musí být uživatelé, kteří mají své Apple nebo Google Play účty propojené s kartou. Některé appky začnou po zkušební době platby strhávat automaticky. Proto rozhodně čtěte podmínky a zjistěte si, jak případný premiový plán zrušit. Pro jistotu si občas zkontrolujte svůj Apple nebo Google Play profil a podívejte se na svá předplatná.

Bonusový tip

Nejprve si založte účet zdarma a vyzkoušejte, co se dá. Mnohé aplikace pak na e-mail posílají slevové kupony, akční nabídky a podobná lákadla, takže dost možná ušetříte. U několika lze Premium získat i pomocí doporučení kamarádům.

Dočetli jste až sem? Gratuluji a děkuji vám! Dejte mi v komentářích vědět, jestli vám článek pomohl. Myslíte, že tu nějaká appka chybí? Podělte se o vlastní zkušenosti a názory.
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments